Aktualności

Pracownia Twórczej Ekspresji we Wrocławiu - mieście krasnoludków i teatrów

Pracownia Twórczej Ekspresji we Wrocławiu - mieście krasnoludków i teatrów

Z końcem lutego udaliśmy się całą grupą Pracowni Twórczej Ekspresji i naszymi sympatykami na jedniodniową wycieczkę pełną atrakcji i teatralnej magii do Wrocławia.

     Mimo kłopotów z odjazdem, na miejsce przyjechaliśmy o godzinie 10:00 co oznacza, że na czas  dotarliśmy na lekcję tematyczną w Teatrze Muzycznym Capitol, którą prowadził dyrektor teatru - Konrad Imiela. Lekcja trwała około godziny i nauczyliśmy się na niej podstaw etykiety teatralnej, a także czym        jest utwór i prawa autorskie. Zobaczyliśmy również fragmenty przedstawienia " Frankenstein" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Po zajęciach udaliśmy się na rynek, aby każdy mógł opowiedzieć o wybranym wrocławskim zabytku lub charakterystycznej dla tego miasta ciekawostce. Były to między innymi: krasnoludki wrocławskie, pomnik Pomarańczowej Alternatywy, wrocławskie legendy i ratusz. Po drodze zajadaliśmy smakowite pączki.

Następnie udaliśmy się do niedawno otwartego Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, gdzie przywitała nas i oprowadziła kierowniczka Działu Teatralnego, pani Małgorzatą Bruder.  Był to niezwykły czas  i przepiękne miejsce, w którym poznaliśmy przesądy teatralne, zobaczyliśmy stroje sceniczne, plakaty teatralne i wystawę pełnych grozy kolaży. Mieliśmy także okazję poćwiczyć swoją dykcję przy specjalnym stanowisku multimedialnym w Pracowni paszczodźwięków dr Mirosława Oczkosia. Tam przy specjalnie zaprojektowanym pulpicie można było pobawić się łamańcami językowymi, sprawdzić swoją dykcję, posłuchać mistrzów mowy polskiej, a także – dzięki aplikacji - wysłać drogą elektroniczną autorską pocztówkę dźwiękową lub załączyć nagranie na portale społecznościowe. "Autorem i opiekunem pracowni jest doktor Mirosław Oczkoś, najlepszy obecnie w Polsce nauczyciel dykcji, aktor, reżyser filmowy i telewizyjny. " Dzięki muzeum przede wszystkim poznaliśmy legendę polskiego i wrocławskiego teatru,  patrona pierwszego w Polsce Muzeum Teatru, czyli Henryka Tomaszewskiego, który był  Wybitnym aktorem i reżyserem oraz założycielem i wieloletnim dyrektorem Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Po obiedzie i chwili wytchnienia wyruszyliśmy do  Teatru Muzycznego Capitol na spektakl " Frankenstein". Przedstawienie trwało prawie trzy godziny, których upływu, ze względu na wyjątkowe emocje, nie czuliśmy.  Myślę, że przedstawienie wszystkim się bardzo spodobało, a w  niektórych momentach zmroziło nawet krew w żyłach. Teatr " Capitol", to wyjątkowe miejsce, profesjonalna scena, fantastyczni aktorzy, muzycy i atrakcyjny repertuar, a także klimatyczny wystrój.

  Wszyscy  również świetnie się bawiliśmy w drodze powrotnej, podczas której nie sposób było nas uciszyć.

Uważam, że wycieczka była bardzo udana i  podobała się całej naszej grupie teatralnej.  Takie atrakcje tylko w Pracowni Twórczej Ekspresji - zapraszamy :)

                                                                                                                                                                            Karolina Jagiera