Aktualności
Z życia szkoły
NIEKONWENCJONALNE TECHNIKI I TEMATY PLASTYCZNE
W ramach lekcji plastyki i zajęć artystycznych w naszej szkole przeprowadzono lekcje metodą projektu „ MANDALA – z cyklu niekonwencjonalne techniki i tematy plastyczne”. Zajęcia obejmowały treści z zakresu pojęcia i historii mandali, kulturowym aspektom oraz terapeutycznym właściwościom tej specyficznej techniki plastycznej. Tematyka ta objęła zarówno uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej, jak i 1 i 3 gimnazjum, a efekty twórczości młodzieży zaprezentowano na szkolnej wystawie prac plastycznych.
Czym jest mandala?
Słowo mandala w sanskrycie oznacza centrum, koło, obwód, okrąg lub krąg i jest symbolicznym obrazem świata. Zwykle ma ona kształt koła, ale pojawia się także w formie kwadratu. Symbolizuje całość i złożoność naszej psychiki, naszego ciała, świata i natury.
Mandale to rysunki, diagramy figur: kwadratów, trójkątów, kręgów, kwiatów, ornamentów wpisanych w koło lub w kwadrat, które zachwycają swoją symetrią i ukazują, w jaki sposób chaos przeobraża się w formę harmonijną. Wszystkie elementy są uporządkowane od środka – przyporządkowane centrum.
Gdzie spotkasz mandalę ?
Symbol mandali obecny jest niemal we wszystkich kulturach na świecie. Od wieków stanowi podstawę planów architektoniczno-urbanistycznych. Stąd, możemy spotkać ogromną liczbę przykładów budowli realizujących formy mandaliczne, są to np.: chrześcijańskie katedry, buddyjskie stupy, islamskie meczety, a nawet egipskie piramidy.
Również w przyrodzie spotykamy wiele wzorów mandali. Są to np.: kwiaty słoneczników, dmuchawce, przekrój owocu cytryny czy pomarańczy. Kształtu mandali możemy doszukać się w słojach drzew, utkanej sieci pajęczej, gwiazdkach śniegowych.