Aktualności
Z życia szkoły
PROJEKT POLSKO-NIEMIECKI "SCHULE MAL ANDERS"
Od 27.09.2012r. do 08.01.2013r. dwunastu uczniów z klas gimnazjalnych 2A oraz 2C wzięło udział w kolejnym polsko- niemieckim projekcie pt. „Schule mal anders”, polegającym na współpracy MZS nr2 z Augustum Annen Gymnasium w Gorlitz. Nadrzędnym celem projektu było wzmocnienie nawiązanych wcześniej kontaktów pomiędzy polską i niemiecką młodzieżą oraz obiema szkołami.
Szczególnie cenna była dwudniowa wycieczka integracyjna do Szklarskiej Poręby. Uczniowie przez dwa dni obcowali z obcojęzycznymi rówieśnikami, co przysłużyło się do przełamania barier kulturowych i językowych. uczestnicy mieli okazje poznać się w sytuacjach życia codziennego - na spacerach, podczas posiłków, przy ognisku i wspólnego spędzenia wieczoru i noclegu. Wielu z uczniów po raz pierwszy miało okazje zwiedzić ciekawe tereny turystyczne leżące niedaleko granic kraju. Bardzo pozytywnie zostały ocenione również zajęcia sportowe, podczas których uczniowie mogli ze sobą rywalizować ale tylko podczas ścisłej współpracy z kolegami z innego kraju. Znaczenie miała również forma samych zajęć, na których ważna była przede wszystkim zabawa i integracja uczniów. Z entuzjazmem uczniowie przyjęli również zajęcia muzyczne, w trakcie których nauczyli się piosenki w języku polskim.
Uczestnicy mieli również okazje wspólnie pracować przy doświadczeniach chemiczno-biologicznych w laboratorium w szkole w Gorlitz. Na spotkaniu podsumowującym działania projektowe uczniowie wspólnie tworzyli prezentacje multimedialne z poszczególnych spotkań oraz zagrali w grupach mieszanych w kręgle, zabawa była doskonała. Pożegnaniom nie było końca.
Grupa doskonale się poznała, nauczyła się innych form zdobywania wiedzy. Jeżeli chodzi o naszą pracę, to realizacja projektu utwierdziła nas w jego celowości, dała nam kolejne doświadczenia dotyczące organizacji i przebiegu spotkań.
Uczniowie umocnili kontakty miedzy sobą, pokonali barierę językową. Poznanie turystycznych okolic Bolesławca oraz liczne nawiązania do regionów Gorlitz wzbudziły u uczniów zainteresowanie regionem transgranicznym, uświadomiło im bliskość wzajemnej egzystencji oraz stworzyło okazję do intensywniejszych odwiedzin w miastach przygranicznych. Grupa doskonale się poznała, pokonano wszelkie uprzedzenia lub dystans do innych narodowości.
Nauczyciele przygotowujący i realizujący projekt otrzymali potwierdzenie słuszności swoich działań, na podstawie zgromadzonych doświadczeń realizacja kolejnych spotkań i przedsięwzięć będzie prostsza i sprawniejsza, wiemy na co zwrócić uwagę, jakie metody pracy zastosować by osiągnąć zamierzone cele.
Działania projektowe były współfinansowane przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży.