Aktualności

Projekty

NAUCZANIE BILINGWALNE

Projekt „Nauczanie bilingwalne” był realizowany  w terminie 01.09.2011r. – 31.12.2011r. Podczas realizacji projektu nawiązano współpracę transgraniczną pomiędzy polskim (Miejski Zespół Szkół nr2) i niemieckim (Augustum-Annen Gymnasium) gimnazjum. Zrealizowano zaplanowane międzynarodowe spotkania młodzieży gimnazjalnej z Polski (Bolesławiec) i Niemiec (Görlitz) polegające na działaniach edukacyjnych, połączonych z modułami językowymi prowadzonych w systemie bilingwalnym. W ramach wspólnych działań uczniowie z obu szkół uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych z matematyki, fizyki, biologii oraz geografii, oraz wzięli udział w dwóch jednodniowych wycieczkach krajoznawczych w  Góry Żytawskie oraz Rudawy Janowicke, które połączone były z modułami dydaktycznymi.

 

 

Realizacją zamierzonych celów zajmowali się nauczyciele geografii, biologii, fizyki oraz matematyki z obu szkół, którzy wspólnie przygotowywali konspekty zajęć dydaktycznych. W trakcie zaplanowanych zajęć dydaktycznych nastąpiła integracja uczniów polskich i niemieckich oraz nawiązanie kontaktów między nimi (wymieniono adresy mailowe). Uczniowie zapoznali się z nową kulturą, zwyczajami, inną mentalnością. Uczniowie uczestniczący w zajęciach dydaktycznych na terenie szkół partnerskich zapoznali się z  zasadami organizacji szkoły obcojęzycznej oraz poznali fachowe słownictwo w danym języku obcym z matematyki, fizyki, biologii oraz geografii. Wspólne działanie korzystnie wpłynęło na kształcenie kompetencji językowej i  umiejętności praktycznego zastosowania języka obcego w codziennych sytuacjach.

 

 

W projekcie wzięło udział po 10 uczniów z każdej ze szkół partnerskich. Realizacją zamierzonych celów zajmowali się nauczyciele geografii, biologii, fizyki oraz matematyki z obu szkół, którzy wspólnie przygotowywali konspekty zajęć dydaktycznych. Czynny udział w charakterze tłumaczy pełnili również nauczycie języków obu szkół. Przedsięwzięcie przyczyniło się do przełamywania barier kulturowych i moralnych, wpłynęło na łatwość porozumiewania się w języku obcym i stworzyło podwaliny do przyszłej współpracy w zjednoczonej Europie.

Cele szczegółowe projektu zostały zrealizowane w szczególności:

- nawiązywane zostały  i są podtrzymywane kontakty pomiędzy młodzieżą obu krajów, integracja uczniów polskich i niemieckich
- uczniowie poznali nową kulturę, zwyczaje, inną mentalność,
- kształtowanie postawy tolerancji i aprobaty dla odmienności narodowej, kulturowej i obyczajowej,
- poznanie zasad organizacji szkoły w innym kraju,
- kształcenie kompetencji językowej i  umiejętności praktycznego zastosowania języka obcego w codziennych sytuacjach,

- poznanie fachowego słownictwa w danym języku obcym  w dziedzinie matematyki, fizyki, biologii oraz geografii

 

15.09.2011r.

Wycieczka w Góry Żytawskie

W dniu 15 września 2011 roku 20 uczniów (po 10 z każdej szkoły partnerskiej) wzięło udział w wycieczce w Góry Żytawskie w ramach której przeprowadzono zajęcia integracyjne (gry i zabawy) oraz dwa dwugodzinne moduły dydaktyczne z biologii oraz geografii. Uczniowie wspólnie rozwiązywali karty pracy z tych przedmiotów dotyczące następujących zagadnień: Drzewostan i środowisko przyrodnicze Gór Żytawskich. Uczniowie w parach tworzyli również proponowane loga projektu, wśród których wyłoniono zwycięzcę, którego praca pojawiła się na materiałach promujących projekt. Po zajęciach dydaktycznych oraz krótkiej wędrówce uczniowie wspólnie zjedli posiłek i udali się w drogę powrotną do Bolesławca i Görlitz.

 

27.09.2011r. –

Wycieczka w Rudawy Janowickie

W dniu 27 września 20 osobowa grupa z Bolesławca i Görlitz wyjechała na jednodniową wycieczkę w Rudawy Janowickie nad Kolorowe Jeziorka, na której przeprowadzono również dwa dwugodzinne modyły dydaktyczne z biologii oraz geografii. Uczniowie wypełniali wspólnie w grupach obcojęzycznych karty pracy dotyczące tematów Środowisko przyrodnicze Rudaw Janowickich(Kolorowe Jeziorka) oraz ekosystem lądowy na przykładzie lasu. Po krótkiej wędrówce i wspólnym posiłku uczniowie wrócili do Bolesławca i Görlitz.

 

12.10.2011r.

Zajęcia dydaktyczne z geografii i biologii (Bolesławiec, Görlitz)

W dniu 12 września nauczyciele geografii i biologii przeprowadzili dwa wyjazdowe dwugodzinne moduły dydaktyczne wśród uczniów ze szkół partnerskich. Przeprowadzono zajęcia teoretyczne z 10 uczniami w każdej ze szkół. Tematami lekcji były Organy roślinne –(biologia) oraz Budowa wnętrza Ziemi i powstawanie skał – (geografia, przy użyciu skał znalezionych podczas wycieczek).

 

03.11.2011r.

Zajęcia dydaktyczne z geografii i biologii  (Bolesławiec).

W dniu 03 października nauczyciele geografii i biologii wspólnie przeprowadzili dwa dwugodzinne moduły dydaktyczne z uczniami ze szkół partnerskich. Przeprowadzono zajęcia praktyczne z 20 uczniami obu szkół. Tematami lekcji były: Liść – wytwórnia pokarmu - (biologia zajęcia mikroskopowe) oraz Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska i Saksonii- (geografia).

 

15.11.2011r. , 01.12.2011r

Zajęcia dydaktyczne z fizyki i matematyki (Bolesławiec, Görlitz)

W dniu 15 października oraz 1 grudnia nauczyciele fizyki i matematyki przeprowadzili dwa wyjazdowe dwugodzinne moduły dydaktyczne wśród uczniów ze szkół partnerskich. Przeprowadzono zajęcia teoretyczne z 10 uczniami w każdej ze szkół. Tematami lekcji były: 1.Zbiór liczb wymiernych, 2.Skala i mapa. oraz 1.Różne skale temperatur, 2. Różne stany skupienia –(fizyka).

23.11.2011r ., 14.12.2011r

Zajęcia dydaktyczne z fizyki i matematyki (Görlitz)

W dniu 23 października oraz 14 grudnia nauczyciele fizyki i matematyki wspólnie przeprowadzili dwa dwugodzinne moduły dydaktyczne z uczniami ze szkół partnerskich. Przeprowadzono zajęcia praktyczne z 20 uczniami obu szkół. Tematami lekcji były: 1.Działania w zbiorze liczb wymiernych 9informacje o Bolesławcu) 2- Rzymski system zapisu liczb.(matematyka) oraz 1.Różne skale temperatur, Zmiany stanów skupienia ciał,  2.Analiza energetyczna procesów cieplnych – część doświadczalna. (fizyka)

 

20.12.2011r.

Spotkanie integracyjne (Bolesławiec).

W dniu 20 grudnia odbyło się integracyjne, podsumowujące realizację działań projektu „Nauczanie bilingwalne” spotkanie,  w którym udział wzięli przedstawiciel Gminy Miejskiej Bolesławiec – Pan Stanisław Wyganowski, dyrekcja MZS nr2 wszyscy nauczyciele biorący udział w projekcie, nauczyciele innych przedmiotów MZSnr2 oraz 20 uczniów ze szkół partnerskich. Na spotkaniu tym zarówno nauczyciele jak i uczniowie wymienili się spostrzeżeniami z realizacji projektu oraz  pokazano prezentację multimedialną przedstawiającą zdjęcia z realizacji zadań projektowych. Ustalono również zasady dalszej współpracy szkół partnerskich.

Monika Mlak

Poznajemy się poprzez baśnie

We know each other through our folktales

Poznajemy się poprzez baśnie

 

W projekcie wzięły udział szkoły z Bułgarii, Niemiec, Polski, Rumunii i Turcji. Głównym założeniem projektu było ożywienie (animowanie) ludowych bajek i legend swojego kraju i podzielenie się nimi z partnerami. Wspólnym dziełem była animowana baśń pt. „Przyjaciele”  napisana i wykonana przez dzieci z krajów partnerskich.

Był to nasz kolejny projekt o książkach i przyjaźni. Tym razem dzieci wróciły do świata znanych baśni i legend swojego kraju i innych państw. Spojrzały na nie z innej strony: wykorzystując możliwości technologii komputerowej (narzędzi Web.2.0) ożywiły je i w atrakcyjny sposób zapoznały z nimi partnerów. Poszerzyły wiedzę i zrozumienie różnic kulturowych między narodami europejskimi. Rozwinęły swoją miłość do książek i świadomość wartości czytania oraz kreatywność podczas tworzenia własnych opowieści.

Cele projektu:
1. Utworzenie „rodziny” animowanych opowieści z różnych krajów.
2. Poznanie baśni i legend swojego kraju i porównanie ich z bajkami partnerów.
3. Napisanie wspólnego opowiadania i wykonanie wspólnej animacji.
4. Zapoznanie z procesem tworzenia animacji komputerowej.
5. Rozwijanie kreatywności uczniów oraz miłości do książek i czytania.
6. Nawiązanie kontaktów z dziećmi z innych części świata.
7. Poszerzenie wiedzy na temat kultur innych narodów.

Każda grupa wybrała kilka ludowych baśni swojego kraju i nad nimi pracowała: czytała, omawiała, animowała elementy i wątki, tworzyła prezentacje, komiksy, e-puzzle i e-książki.  W dowolny sposób interpretowała treść baśni i umieszczała na blogu w formie elektronicznej prezentacji. Wszyscy udostępnili swoje opowieści innym grupom (streszczenie lub komiks  w j. angielskim). Porównywaliśmy je, dzieliliśmy się wrażeniami i uczyliśmy nowych możliwości od naszych partnerów. Nasza grupa przedstawiła partnerom legendy poszczególnych regionów Polski i  zaprezentowała stroje ludowe.  Opracowaliśmy i udostępniliśmy partnerom legendy: Smok Wawelski, Wars i Sawa, Lech, Czech i Rus, Warszawska Syrenka. Prześledziliśmy proces powstawania animacji, poznaliśmy programy i narzędzia do ich tworzenia. Napisaliśmy wspólną fantazyjną i wyjątkową opowieść. Polska grupa rozpoczęła opowiadanie, pozostałe kraje kolejno je kontynuowały i dowolnie animowały,  tworząc „żywą” wspólną baśń pt. „Przyjaciele”. Uczniowie na nowo odkryli swoje ludowe podania, poznali baśnie i legendy innych narodów oraz podzielili się wrażeniami z realizacji projektu.

Uczniowie stworzyli prezentacje multimedialne na temat polskich ludowych baśni i legend, opracowali ich streszczenia i komiksy w języku angielskim. Wykonali animacje wybranych wątków i postaci. Ożywiając w ten sposób znane wszystkim opowieści sprawili, że stały się dla nich bardziej atrakcyjne.

Usprawnili umiejętność poszukiwania i selekcjonowania informacji pozyskanych z Internetu i innych źródeł, nauczyli się komunikować za pomocą Internetu. Udoskonalili swoje umiejętności posługiwania się wieloma narzędziami technologii informacyjno-komunikacyjnej: komputer, skaner, aparat cyfrowy.

 

Zredagowali i animowali polską wersję baśni. Opracowali i opublikowali elektroniczne książeczki i komiksy. Nauczyli się wykonywać animowane prezentacje, elektroniczne książki, puzzle, wykorzystywać programy i narzędzia Web 2.0 do udostępniania swoich prac bezpośrednio na stronie internetowej, czy blogu: Gickr, GoAnimate, Iussu, Picasion, SlideShare, SlideBoom, YouTube, Jigsaw Planet.

Mamy piękne i różnorodne baśnie i podania ludowe. Wszystkie są bardzo ciekawe, wyróżniają nasze kraje i świadczą o tożsamości narodowej. Przypomnienie ich i wykorzystanie do poznawania nowych możliwości technologii informacyjnej jest ciekawą alternatywą tradycyjnej edukacji czytelniczej.

Podobny projekt można przeprowadzić w każdej szkole, mogą w nim brać udział niewielkie grupy zainteresowanych uczniów lub cała szkoła. Uczniowie bardzo polubili tworzenie prezentacji i animacji komputerowych. Chętnie testują programy graficzne i często wykorzystują je w swojej pracy.

Projekt zawiera informacje opracowane przez uczniów w wersji angielskiej, jest więc jednym z ważniejszych elementów promocji szkoły, miasta i kraju.

 

Rezultaty:

Materiały na platformie TwinSpace: http://new-twinspace.etwinning.net/web/p51177/welcome

Wspólna animowana baśń „Przyjaciele”: http://www.slideboom.com/presentations/391423/The-friends

 

 

Animowane baśnie ludowe, motywy i postacie.
Twórcze przedstawienie przez dzieci swojej wizji ludowych baśni.

Interpretacja książek w wersji elektronicznej.

Wymiana pomysłów między uczestnikami projektu.

Prezentacje multimedialne, pokazy slajdów, galerie zdjęć, e-książki i e-komiksy.
Poprawa zrozumienia i tolerancji dla innych narodów w Europie.

Mój przyjaciel miś - projekt eTwinning

PROJECT »MY FRIEND, THE BEAR«

Mój przyjaciel miś


 

Rok szkolny 2010/2011 upłynął nam pod  znakiem misia. Sympatyczne pluszowe zabawki towarzyszyły nam wszędzie: w szkole, w klasie, w bibliotece. Był z nami podczas lekcji, zabawy, w podróży, a nawet podczas koncertów.

W projekcie o misiach i niedźwiedziach z całego świata wzięły udział szkoły i przedszkola z 10 krajów: Bułgarii, Czech, Francji, Islandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, USA.

Dzięki wspólnej pracy i zabawy poznaliśmy:
- najpopularniejsze książki o misiach w naszych krajach,
- najbardziej znane misie na świecie,
- prawdziwe niedźwiedzie żyjące na różnych kontynentach.

Projekt zaczęliśmy od zabawek – pluszowych misiów, książek o nich i różnorodnych działań nimi inspirowanych: prac plastycznych, wystaw, wierszyków, gier i zabaw, konkursów. Zakończyliśmy prezentacjami o prawdziwych  niedźwiedziach, żyjących w różnych rejonach świata. Wszystkie działania w pokazaliśmy na wspólnym, międzynarodowym blogu. Dodatkowo, polska grupa stworzyła swój blog w języku ojczystym. Wykorzystaliśmy wiele nowoczesnych narzędzi ICT, rozwinęliśmy znajomość j. angielskiego oraz nauczyliśmy się współpracy i odpowiedzialności.

Adresy:

Strona TwinSpace: http://new-twinspace.etwinning.net/web/p37636

Wspólny blog projektu: http://myfriend-thebear.blogspot.com

Polski blog projektu: http://etwinningsp1.blogspot.com

Opis projektu

W październiku poznaliśmy polskie książkowe misie, wybraliśmy swojego ulubionego- został nim Miś Uszatek. Przeczytaliśmy książkę, obejrzeliśmy kreskówki, pokazaliśmy ją partnerom. Poznaliśmy najpopularniejsze książki o misiach  oraz najbardziej znane misie świata. Powstała wspólna książka o misiowych bohaterach.

25 listopada obchodziliśmy urodziny misia - przygotowaliśmy wystawę w bibliotece szkolnej, na której znalazło się około 100 pluszaków, zrobiliśmy sesję zdjęciową z misiami, oprowadziliśmy po wystawie młodszych kolegów. Były też gry i zabawy, malowanie.

W grudniu wykonaliśmy misiowe kartki świąteczne i wysłaliśmy do wszystkich uczestników z misiowymi życzeniami.

W styczniu powstała książka kucharska z misiowymi przysmakami. Pokazaliśmy naszym partnerom  najpopularniejsze polskie misiowe przysmaki – toruńskie pierniki.

W lutym wykonaliśmy maski misia na zabawę karnawałową. Zrobiliśmy zdjęcia i stworzyliśmy z nich filmik.

Marzec poświęciliśmy na pisanie misiowych mruczanek – przeprowadziliśmy szkolny konkurs, najlepsze wykorzystaliśmy do wykonania prezentacji i e-książeczki.

W kwietniu pokazaliśmy innym uczestnikom misiowe zabawy, a w maju opowiedzieliśmy o prawdziwych niedźwiedziach różnych kontynentów.

Podczas realizacji projektu, uczniowie rozwinęli zainteresowania czytelnicze, uzdolnienia artystyczne, umiejętności informatyczne. Poszerzyli swoją wiedzę na temat krajów europejskich, poznali ich literaturę, kulturę i przyrodę. Doskonalili znajomość języka, zdolności plastyczne , rozwinęli zainteresowania fotograficzne. Technologia informacyjna wykorzystywana była na każdym etapie realizacji projektu.

W towarzystwie misiów spędziliśmy święta i uroczystości. Najważniejszy był oczywiście Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Wszyscy uczciliśmy go bardzo hucznie i wesoło. Było wspólne czytanie,  zabawy, wystawy, oglądanie, rysowanie i malowanie. Tego dnia miś był z nami przez cały czas. Misiowe akcenty włączyliśmy do obchodów świąt: Bożego Narodzenia, Nowego Roku, Karnawału, Wielkiej Nocy, Walentynek, Dnia Dziecka. Poznaliśmy także wierszyki, piosenki i zabawy z misiem, popularne wśród dzieci naszych krajów. Pokazaliśmy je sobie nawzajem oraz sami uczyliśmy się zabaw i piosenek naszych partnerów. Dodatkową atrakcją były misiowe zadania, które przygotowywaliśmy sobie nawzajem. Nie zabrakło „małego co nieco”. Przyrządzaliśmy słodkie desery i pokazaliśmy ciekawe regionalne dania z miodem.

Uczniowie opracowali prezentacje multimedialne, fotoreportaże, fotogalerie, elektroniczne plakaty, nauczyli się komunikować za pomocą Internetu. Usprawnili umiejętność poszukiwania i selekcjonowania informacji pozyskanych z Internetu i innych źródeł.

Stworzyli prezentacje multimedialne na temat polskich książek o misiach, fotoreportaże i filmy ze swojej pracy. Zgromadzili informacje o najpopularniejszych misiach świata, wykonali piękną wystawę. Opracowali zdjęcia wykonane podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia i utworzyli elektroniczny album „Portret z misiem”. Założyli i redagowali polską wersję bloga o misiach. W grudniu zeskanowali misiowe kartki bożonarodzeniowe, dodali animacje i powstała wesoła prezentacja świąteczna. Opracowali prezentację o toruńskich piernikach. Opracowali i opublikowali elektroniczne książeczki. Nauczyli się tworzyć filmy i fotoreportaże w programie PhotoStory, postery w programie Glogster, wykonywać animowane prezentacje, wykorzystywać narzędzia Web 2.0 do udostępniania swoich prac bezpośrednio na stronie internetowej, czy blogu: Picasa, SlideShare, SlideBoom, Iussu, YouTube, Glogster, Jigsaw Planet.

Rezultaty projektu:


Dzięki wspólnej pracy i zabawy poznaliśmy:
- najpopularniejsze książki o misiach w naszych krajach,
- najbardziej znane misie na świecie,
- prawdziwe niedźwiedzie żyjące na różnych kontynentach.

Podczas wspólnej pracy powstały wyjątkowe kolekcje i albumy:
- naszych fotografii z ukochanymi misiami,
- kartek świątecznych z misiem,
- karnawałowych masek,

Poznaliśmy także wierszyki, piosenki i zabawy z misiem, popularne wśród dzieci naszych krajów. Pokazaliśmy je sobie nawzajem oraz sami uczyliśmy się zabaw i piosenek naszych partnerów. Dodatkową atrakcją były misiowe zadania, które przygotowywaliśmy sobie nawzajem.

Powstały:
- filmy i fotorelacje gier i zabaw z misiem,
- tomik wierszyków poświęconych misiom,
- zestaw zadań z misiem: puzzle, krzyżówki, labirynty i inne zadania.

Nie zabrakło „małego co nieco”. Przyrządzaliśmy słodkie desery i pokazaliśmy ciekawe regionalne dania z miodem. Powstały:
- książka kucharska z misiowymi przysmakami,
- regionalne potrawy z miodem.

Pracownia przyrodnicza w każdej gminie


Szkoła Podstawowa nr 1 bierze udział w projekcie „Pracownia przyrodnicza w każdej gminie”.

 

 

Głównym celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów o utrudnionym dostępie do edukacji, zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych – podnoszenie jakości procesu kształcenia, wspieranie indywidualnych zainteresowań i zdolności każdego ucznia ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności kluczowych poprzez realizację programów rozwojowych na zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych, a także wdrażanie przyjętych rozwiązań do praktyki szkolnej.

Nowoczesne wyposażenie umożliwia uczniom prowadzenie i obserwację eksperymentów z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

 

Strona projektu

 

 

30.04.2011 - Wizyta w Multicentrum w Jeleniej Górze


 

4.04.2011 - Wrocław - "W świecie nauki"

7.02.2011 - Wizyta w Multicentrum

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiejw ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.