WSPÓŁPRACA CHÓRÓW

W  marcu 2004 roku nasza szkoła nawiązała kontakt z niemiecką szkołą w Söhlde w landzie Niedersachsen. W ten sposób zapoczątkowana została  współpraca chórów obu szkół – naszego - Melikos , prowadzonego przez Panią I. Kulpę oraz Kehrwieder-Kinderchor , prowadzonego przez Pana Hansa Dietera Lubricha.

Celem współpracy jest wymiana doświadczeń pomiędzy chórami, tworzenie wspólnych repertuarów muzycznych i ich prezentacja w środowiskach podczas wspólnych koncertów, poznanie historii i kultury kraju sąsiada -zapoznanie się z folklorem danego kraju, świętami, ulubionymi potrawami, kulturą dnia codziennego. Polscy i niemieccy uczniowie poznają również walory turystyczne swoich regionów. Dzieci polskie doskonalą swoją umiejętność porozumiewania się językiem niemieckim, a młodzi Niemcy poznają podstawowe zwroty i słowa polskie. Projekt wymiany młodzieży finansuje Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży Euroregionu “Nysa”. Koordynatorem projektu jest pani Agata Zientala – Zawadzka.

Pierwsze spotkanie obu chórów miało miejsce w Söhlde w dniach 7.10.2004 r.- 12.10.2004 r.

7 października chór Szkoły Podstawowej nr 1, pod opieką pani Izabeli Kulpy,  wraz z zespołem tanecznym, prowadzonym przez panią Andrusieczko - Tor, wyjechał do Söhlde / Niedersachsen/. Celem pięciodniowego pobytu w Niemczech była wymiana doświadczeń między chórami /wspólne próby koncertowe, trasa koncertowa i występy w kilku kościołach i szkołach/, poznanie kultury i historii landu Niedersachsen, jak również zapoznanie z niemieckim systemem nauczania. Nasi mali artyści zakwaterowani byli w rodzinach niemieckich. Organizatorem wyjazdu była pani Agata Zientala - Zawadzka.