ŚPIEWANIE TO PRZYJEMNOŚĆ

Śpiewanie sprawia przyjemność – chór Melikos na Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Niemczech.

W dniach 18.10- 23.10.2007 chór Szkoły Podstawowej nr 1 „Melikos”, wspólnie  z chórem czeskim „Puelle Cantanes” i innymi zaproszonymi gośćmi, wziął udział w uroczystości jubileuszu 30. rocznicy powstania chóru niemieckiego Kehrwieder- Kinderchor z Söhlde.

Grupa 33 naszych chórzystów wraz z opiekunami przez 6 dni gościła /już po raz drugi/ w gminie Söhlde/ Niedersachsen. Uczniowie zakwaterowani byli w rodzinach niemieckich. Harmonogram spotkania był jak zwykle napięty. Wspólne zajęcia edukacyjne, próby przed koncertami i koncerty sprawiły, że spędziliśmy chwile, które jeszcze długo pozostaną w  naszej pamięci. Strona niemiecka zadbała o to, aby wspólne spotkania i koncerty nagłośnione zostały w lokalnych mediach. Występy młodych ludzi przed tak szeroką publicznością umożliwiły nam promocję chóru, szkoły i miasta.

Pobyt obejmował między innymi:
- Zwiedzanie koła młyńskiego w Nettlingen.
- Pobyt w Szkole Podstawowej w Nettlingen – wspólne zajęcia edukacyjne, konert chóru Melikos, wspólna zabawa z kolegami niemieckimi).
- Wycieczka do Hildesheim (zwiedzanie i zakupy).
- Przyjęcie przez burmistrza gminy Sohlde.
- Koncert w kościele katolickim w Wohle (ksiądz z tego kościoła urodził się w Bolesławcu, mieszkał w Nowych Jaroszewicach).
- Zwiedzanie Muzeum i fabryki czekolady.
- Warsztaty muzyczno-teatralne z chórem dziecięcym „Eknadeg” (Kehrwiederchor I).
- Koncert finałowy w hali sportowej przy szkole podstawowej w Sohlde.
- Wspólna wycieczka do Heine Park w Soltan.
- Wieczór pożegnalny – dyskoteka.

Program był wspierany finansowo przez Polsko – Niemiecką Wymianę Młodzieży, reprezentowaną przez Euroregion Nysa oraz jednostkę centralną AMJ Wolfenbuttel. Dziękujemy także za pomoc finasową Prezydentowi Miasta Bolesławiec oraz firmie Ceramika Bolesławiecka.

Osoby kierujące programem:
strona polska: Agata Zientala-Zawadzka, dyrygent chóru - Izabela Kulpa, opiekun – Grażyna Graczyk
strona niemiecka: Heinz Winter, dyrygent chóru – Hans Dietek Lubrich