MŁODZIEŻ-ŚPIEWANIE-PRZYSZŁOŚĆ

Jugend- Singen-Zukunft /Młodzież-Śpiewanie-Przyszłość/   20.05.10.-25.05.10

To tytuł Programu Wymiany Młodzieży Polsko - Niemieckiej, współfinansowanego ze środków organizacji DPJW/PNWM (Polsko –Niemieckiej Współpracy Młodzieży) za pośrednictwem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa oraz Gminy Miejskiej Bolesławiec.

Było  to już kolejne (czwarte) spotkanie chórów, naszego szkolnego Melikos i niemieckiego Kehrwieder-Kinderchor z gminy Soehlde.

Nasi goście- chór Kehrwieder, wielokrotny uczestnik różnych międzynarodowych spotkań chóralnych ,odwiedził nas po raz pierwszy w 2005r. Tegoroczna pięciodniowa wizyta zaowocowała między innymi wspólnymi koncertami , zajęciami edukacyjnymi oraz ciekawymi wycieczkami.

Wspólny  koncert chórów w Bolesławieckim Ośrodku Kultury był  dla nas szczególnie ważny, gdyż mieliśmy  możliwość prezentacji przed publicznością Bolesławca, przed tą publicznością, o której zawsze marzyli dyrygent chóru niemieckiego Pan Hans Dieter Lubrich i były chórzysta,  a w tej chwili  menager zespołu, pan Heinz Winter. Obaj panowie urodzili się w Bolesławcu. Poza tym była to okazja, aby pokazać wszystkim zaproszonym gościom, na czym polega nasza sześcioletnia współpraca między chórami .

Cieszy nas fakt, że w tym koncercie wystąpiła  gościnnie grupa wokalna z   Uniwersytetu III wieku. Muzyka, tak jak inne dobra kultury potrafi uszczęśliwiać i uczyć nas innego spojrzenia na ludzi w każdym wieku, niezależnie od tego, kim są i skąd pochodzą.

Idea współpracy i wymiany chórów opiera się na  bardzo istotnym zaangażowaniu rodziców, bez których sukces naszych spotkań nie byłby możliwy. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i sprawnego przebiegu tegorocznej wizyty.

Program wymiany młodzieży obejmował między innymi:

- wspólne zajęcia edukacyjne w Miejskim Zespole Szkół nr 2(język niemiecki w klasach pierwszych szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum)

- koncerty chórów

21.05. Szkoła Podstawowa  nr 17 we Wrocławiu
22.05. Bolesławiecki Ośrodek Kultury
23.05.Kościół Pokoju w Jaworze
24.05 Miejski Zespół Szkół nr 2 / był to koncert charytatywny na rzecz pomocy powodzianom/

- wspólne wycieczki

20.05. -Wrocław (Panorama Racławicka, Ostrów Tumski, zwiedzanie miasta)
23.05.-Jawor, Jelenia Góra (Kościół Pokoju, Wilkołak-spacer na wzgórze z „różą bazaltową”, zwiedzanie Jeleniej Góry oraz zapory wodnej w Pilchowicach))
24.05.-Bolesławiec (zwiedzanie zakładu i muzeum ceramiki Manufaktura) Kliczków, Dobra (zwiedzanie zamku,  ognisko z kiełbaskami)

Agata Zientala-Zawadzka i Izabela Kulpa