Poradnik nauczyciela

Porady i wskazówki, które mogą przydać się w naszej pracy

Specjalne Potrzeby Edukacyjne − materiały do pobrania

Wytyczne do realizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Miejskim Zespole Szkół nr 2 w Bolesławcu

Karta indywidualnych potrzeb ucznia

Arkusz indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego

Arkusz wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia

Wspieranie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi więcej przydatnych materiałów na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Dysleksja - M. Parczewska

Wspieramy uzdolnienia

Odkrywamy talenty - aktualności na stronie ORE

Materiały do pobrania - ORE

Inne materiały

Wszystko o sprawdzianie szóstoklasistów

Porady i wskazówki metodyczne - porady z metodyki przedmiotów nauczania.
Porady i wskazówki psychologiczne - porady z zakresu psychologii.
Jak pomóc dziecku radzić sobie z dysleksją? - Polskie Towarzystwo Dysleksji
To trzeba wiedzieć (narkomania)! - Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii

Cykl artykułów o zdrowym odżywianiu:

Najważniejsze zasady racjonalnego żywienia.

Prawidłowe odżywianie dzieci.

Racjonalne żywienie uczniów.

Pyszna zabawa, czyli co zrobić, żeby dzieci lubiły jeść?

Jakie są przyczyny nadwagi i jak można przeciwdziałać tyciu?

0 miażdżycy i chorobach układu krążenia, którym możesz zapobiegać.

MOJE DZIECKO W PRZEDSZKOLU I SZKOLE. PORADNIK DLA RODZICÓW

Ośrodek Rozwoju Edukacji udostępnia publikację „Moje dziecko w przedszkolu i szkole. Poradnik dla rodziców uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” opracowane przez Wydział Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych ORE we współpracy z Departamentem Zwiększania Szans Edukacyjnych MEN. Poradnik ma na celu przekazanie rodzicom informacji o nowej formule organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej, wprowadzonej rozporządzeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 17 listopada 2010r.

Oprócz poradnika, pakiet zawiera także materiały dla nauczycieli, przydatne podczas spotkań z rodzicami, których celem będzie prze­kazanie informacji, w jaki sposób mogą włączyć się w udzielanie ich dziecku wsparcia w przedszkolu czy szkole. Pakiet zawiera:

- scenariusz spotkania z rodzicami,
- prezentację multimedialną,
- publikację „Moje dziecko w przedszkolu i szkole. Poradnik dla rodziców uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”.

Więcej materiałów dotyczących wspierania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na stronie ORE.

Znalezione w sieci!

Mapa Europy

Coś dla miłośników gry w miasta- państwa? Teraz można w nią grać w oknie swojej ulubionej przeglądarki internetowej. Są tutaj testy ze znajomości różnych miejsc na mapie Europy: miast, państw, rzek, stolic, a nawet stadionów. Doskonale sprawdzą się podczas ewaluacji.

Multimedialna historia

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. wraz z Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego oraz Dworkiem na Długiej w Warce przygotowały multimedialną wersję komiksu o Piotrze Wysockim. Komiks „Piotr Wysocki. Bohater w cieniu historii” przedstawia także historię Powstania Listopadowego.

W ciekawy sposób przedstawiona historia Polski na interaktywnej mapie historii Polski od Mieszka I do współczesności: http://gdn.republika.pl/polmap/index.html

Zapraszamy też do wirtualnego spaceru po salach wystawienniczych Wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Wirtualnemu zwiedzaniu towarzyszą cyfrowe obrazy eksponatów, dokumenty, filmy oraz dźwięki. http://1944.wp.pl/index2.php#

Na zakończenie 2011 roku, który obchodzony był jako rok Marii Skłodowskiej-Curie, na stronie www.sciezka-msc.pl udostępniona została wirtualna wycieczka, podczas której internauci mogą „odwiedzić” miejsca w Warszawie, z którymi szczególnie związana była wielka, polska uczona.

Animowana historia Polski

Hit Światowej Wystawy EXPO 2010 w Szanghaju.

Twórcą filmu, który powstał na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jest Tomasz Bagiński, mistrz współczesnej polskiej animacji, nominowany do Oscara za utwór „Katedra". „Historia Polski" to, według autora, wizualny poemat, gdzie „ważne momenty naszej historii wymieszane są ze skojarzeniami, z symbolami, prezentacjami miast, ludzi, charakterystycznych budowli; to obraz, na którym przewijać się będzie mapa, wizualne wyjaśnienia konkretnych sytuacji, ważne gesty, ważne słowa."

Więcej: http://www.youtube.com/watch?v=2DrXgj1NwN8&feature=player_embedded

MATEMATYCZNE ZOO zachęca do zaprzyjaźniania się z matematyką. Witryna prezentuje szereg zadań do rozwiązywania online w formie zabawy.

Serwis zawiera materiał dla szkoły podstawowej podzielony na klasy. Te z kolei posiadają kategorie tematyczne prezentujące ważniejsze działy matematyczne. Adres: http://matzoo.pl/

Polecamy Geogebrę!

GeoGebra jest darmowym programem, wspomagającym nauczanie matematyki i przedmiotów ścisłych, dzięki wizualizacji i komputerowemu wspomaganiu obliczeń. GeoGebra to dynamiczne, interaktywne oprogramowanie matematyczne dla szkół, które łączy geometrię, algebrę oraz analizę matematyczną. Program wspiera pracę nauczycieli matematyki wszystkich poziomów nauczania, nauczycieli przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, a także wszystkich tych, którzy pragną wzbogacić i urozmaicić swój warsztat pracy dydaktycznej oraz uatrakcyjnić metody nauczania.

Próbka możliwości: