W POSZUKIWANIU BIAŁEJ DAMY

„W poszukiwaniu Białej Damy – poznajemy zabytki polsko - czeskiego pogranicza” to międzynarodowe dwudniowe spotkania dzieci i młodzieży oraz nauczycieli z Polski (Bolesławiec) i Czech (Jablonné v Podještědí). Uczestnicy projektu poznali swoje miasta, zwiedzili ciekawe miejsca swoich regionów – w Polsce: Jelenią Górę, Cieplice, Świeradów Zdrój oraz szukali Białej Damy w warowniach Chojnik i Czocha. W Czechach poznali zamki Lemberk i Grabštejn.

Uczniowie uczestniczyli we wspólnych zajęciach, przygotowali przedstawiania, opracowali wiele ciekawych materiałów, dokumentowali zwiedzane miejsca i tworzyli nich filmy, prezentacje, albumy, wystawy, nauczyciele wymieniali doświadczenia.

Strona projektu                            Prezentacja projektu                     Prezentacja projektu

Działania w ramach projektu „W poszukiwaniu Białej Damy”:

1. Spotkania grup roboczych MZS Bolesławiec i ZS Jablonne - wspólne przygotowanie i organizacja projektu.

2. Podział uczniów na grupy zdaniowe odpowiedzialne za przygotowanie informacji o wybranych miejscach. Wyszukiwanie wiadomości w Internecie i literaturze oraz cyfrowe ich zapisywanie (położenie, krótka historia zabytku, legendy, ciekawostki historyczne, zeskanowane prace plastyczne, zdjęcia).

3. Wybór przez grupy formy prezentacji zebranych wiadomości, do wyboru: sceny z życia dworskiego lub inscenizacja legendy, konkurs na fotoreportaż z wycieczki w formie fotoalbumów, prezentacji multimedialnej, wystawy, tworzenie stron internetowych, blogów, filmy, inne, np.: film, kalendarz, miniprzewodnik, folder.

4. Pobyt grupy czeskiej w Bolesławcu i wspólna wycieczka do Cieplic i Chojnika. Dwa dni.
a)Zwiedzanie szkoły, wspólne zajęcia, posiłki.
b)Zwiedzanie miasta, zakupy, nocleg u polskich rodzin.
c)Wycieczka do Cieplic i Chojnika. Wspólne zwiedzanie, zabawy integracyjne, prezentacje uczniów (opracowania, dotyczące zwiedzanych miejsc–konkurs).

5. Pobyt grupy polskiej w Jablonném i wspólna wycieczka do Lemberku. Dwa dni.

a)Zwiedzanie szkoły, zajęcia warsztatowe, dyskoteka.
b)Zwiedzanie miasta, zakupy, nocleg u czeskich rodzin.
c)Wycieczka do Lemberku. Wspólne zwiedzanie, prezentacje uczniów.

6. Pobyt grupy czeskiej w Bolesławcu i wspólna wycieczka: Świeradów Zdrój- Czocha. Dwa dni. Zwiedzanie okolic miasta, zajęcia warsztatowe, nocleg u rodzin.

7. Pobyt grupy polskiej w Jablonném i wspólna wycieczka: Zámek Grabštejn - Skalní hrad ve Sloupu. Zwiedzanie okolic miasta, zajęcia warsztatowe, nocleg u rodzin. Dwa dni.

Poznawanie najpiękniejszych zabytków w krajach partnerskich - zbieranie informacji i ich opracowanie, fotografowanie, filmowanie udoskonaliło umiejętności efektywnego wykorzystania technologii informacyjnej, aparatu cyfrowego i kamery. Efektem pracy są filmy, prezentacje multimedialne, albumy, kalendarze, miniprzewodniki, strona internetowa, wystawy. Uczniowie uczestniczyli we wspólnych konkursach, wycieczkach, podczas których poznali najciekawsze miejsca pogranicza oraz zaprezentowali swoje wizje zamkowego życia przed wiekami (sceny z życia dworskiego, inscenizacje legend). Nauczyciele opracowali scenariusze wycieczek.

8.Konferencja metodyczna oraz spotkanie polskich i czeskich nauczycieli w Czechach.