NAGRODA EUROREGIONU

W dniu 15.10.2010 r. w Bolesławieckim Ośrodku Kultury - Międzynarodowym Centrum Ceramiki  odbyła się międzynarodowa gala wręczenia Nagród Euroregionu Nysa. W trakcie Gali zostały wyróżnione i nagrodzone podmioty z polskiej, czeskiej i niemieckiej strony Euroregionu. Nagrody wręczali Prezydenci Euroregionu: Piotr Roman – strona polska, Petr Skokan – strona czeska i Landrat Bernd Lange – strona niemiecka.

Konkurs o Nagrodę Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa obejmował 5 kategorii:
- Partnerstwo komunalne
- Bezpieczeństwo i zdrowie
- Edukację
- Turystykę i sport
- Kulturę.

Pierwsze miejsce w kategorii „Edukacja” zdobył Miejski Zespół Szkół nr 2 wraz ze swoim czeskim partnerem - Základní škola Jablonné v Podještědí.

Nagrodzono międzynarodowe spotkania dzieci i młodzieży z Polski (Bolesławiec) i Czech  (Jablonné v Podještědí) podczas realizacji trzech projektów: „Sport bez granic” , „W poszukiwaniu Białej Damy: poznajemy zabytki polsko - czeskiego pogranicza” i „Zdobywamy szczyty”; indywidualne kontakty i współpracę nauczycieli oraz udział partnerów w ważnych uroczystościach szkolnych obu placówek. We wszystkich projektach partnerem wiodącym był Miejski Zespół Szkół nr 2 w Bolesławcu.

Głównym celem projektów jest rozwój transgranicznej współpracy społeczności szkolnych w dziedzinie kultury, edukacji, sportu i turystyki oraz wypracowanie mechanizmów współdziałania w organizacji imprez turystycznych i sportowo-rekreacyjnych. Każdy z projektów stanowi pewną całość i obejmuje określoną grupę uczniów, jednocześnie przedsięwzięcia uzupełniają się i sprawiają, że w ich realizację angażowane są całe społeczności lokalne.

Pierwsza edycja konkursu "Nagroda Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa" odbyła się w 2008 roku. Od tamtej pory jest ogłaszana każdego roku i organizowana kolejno przez każdy z trzech krajów należących do Euroregionu. Organizatorem tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu jest strona polska.