Aktualności

Dokumenty SP1

Wewnątrzszkolny System Oceniania

Wewnątrzszkolny  System  Oceniania 

Szkoły Podstawowej  nr 1  w  Bolesławcu

Dokument do pobrania 

I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE

1. Ocenianie wewnątrzszkolne osiągnięć edukacyjnych polega na rozpoznawaniu przez nauczyciela: poziomu postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej i realizowanych w szkole programów nauczania uwzględniających tę podstawę oraz formułowaniu oceny.

Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych.

2. Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu:

1) poinformowaniu ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie,
2) pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju,
3) motywowanie uczniów do dalszej pracy,
4) dostarczanie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach i specjalnych uzdolnieniach ucznia,
5) umożliwianie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno- wychowawczej.

II. TRYB OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH

1. Informowanie o wymaganiach edukacyjnych i sposobach sprawdzania osiągnięć uczniów.

1) Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców  (opiekunów prawnych) o wymaganiach edukacyjnych, wynikających z  realizowanego   przez siebie programu nauczania oraz o sposobach sprawdzania  osiągnięć edukacyjnych uczniów oraz o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych. 

2) Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania, warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania oraz o skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

3) Rok szkolny dzieli się na dwa semestry. W klasach IV-VI  raz w każdym semestrze dokonuje się podsumowania ocen bieżących i wystawia się jedną ocenę śródsemestralną w celu poinformowania rodziców o postępach dziecka ( listopad, kwiecień ). 

2. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny.

1) Oceny klasyfikacyjne końcoworoczne i semestralne w klasach IV-VI  występują  w stopniach wg skali:

1) celujący (cel) – 6
2) bardzo dobry (bdb) – 5
3) dobry (db) – 4
4) dostateczny (dst) – 3
5) dopuszczający ( dop  ) – 2
6) niedostateczny (ndst) – 1

2) Wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie szkolne zostały opracowane przy  uwzględnieniu czterech kryteriów:

1) stosunek osiągnięć ucznia do podstawy programowej i programu nauczania,
2) stopień złożoności treści kształcenia,
3) stopień samodzielności pracy ucznia,
4)  wymierne efekty działań uczniowskich ( konkursy, olimpiady, zawody ).

2a) Wymagania edukacyjne na stopień celujący obejmują treści:

1)  wykraczające poza program nauczania,
2)  wynikające z indywidualnych zainteresowań ucznia,
3)  stanowiące efekty samodzielnej pracy ucznia,
4)  umożliwiające stosowanie rozwiązań nietypowych, twórczych,
5) zapewniające sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych lub inne  porównywalne osiągnięcia.

2b) Wymagania edukacyjne na stopień bardzo dobry obejmują pełny zakres treści określonych programem nauczania:

1) złożone, trudne do opanowania ( szczegóły w wymaganiach edukacyjnych poszczególnych przedmiotów ),
2) wymagające korzystania z różnych źródeł,
3) umożliwiające rozwiązywanie problemów w nietypowych sytuacjach.

2c) Wymagania edukacyjne na stopień dobry obejmują elementy treści:

1) bardziej złożone od treści zaliczanych do wymagań podstawowych o zakresie przekraczającym wymagania zawarte w podstawach programowych (szczegóły w wymaganiach edukacyjnych poszczególnych przedmiotów),
2) przydatne w opanowaniu treści z danego przedmiotu i innych przedmiotów szkolnych,
3) wymagające umiejętności stosowania samodzielnie wiadomości w sytuacjach typowych według wzorów  ( przykłady znane z lekcji lub podręcznika ).

2d) Wymagania edukacyjne na stopień dostateczny obejmują elementy treści:

1) najważniejsze w uczeniu danego przedmiotu na poziomie nie przekraczającym wymagań zawartych w podstawach programowych ( szczegóły w wymaganiach edukacyjnych poszczególnych przedmiotów ),
2) proste, uniwersalne wiadomości ( szczegóły jak wyżej ),
3) ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który rozwiązuje typowe zadania o średnim stopniu trudności, czasem przy pomocy nauczyciela.

2e) Wymagania edukacyjne na stopień dopuszczający obejmują elementy treści nauczania:

1) niezbędne w nauce danego przedmiotu (szczegóły w wymaganiach edukacyjnych poszczególnych przedmiotów),
2) potrzebne w życiu,
3) ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który rozwiązuje często przy pomocy nauczyciela zadania typowe o niewielkim stopniu trudności ( szczegóły jak wyżej ).

2f) Stopień niedostateczny otrzymuje uczeń, który:

1) nie jest w stanie rozwiązać ( wykonać ) zadań typowych nawet o niewielkim stopniu  trudności nawet przy pomocy nauczyciela,
2) nie wykorzystał wskazanych przez nauczyciela przedmiotu sposobów poprawiania bieżących ocen cząstkowych  ( w przypadku oceny niedostatecznej na koniec semestru lub roku szkolnego ).

3. Ocena w edukacji wczesnoszkolnej.

W klasach I-III stosuje się ocenę bieżącą, śródroczną i końcoworoczną.

a)    Ocena bieżąca wskazuje mocne i słabe strony ucznia i sposoby poprawy. Wyrażona jest słownie lub pisemnie za pomocą skali ocen: 6, 5, 4, 3, 2, 1 z komentarzem lub bez niego.

b)    Ocena śródroczna jest wynikiem półrocznej obserwacji, zawiera zalecenia i wskazówki dla ucznia dotyczące postępów w nauce jak i rozwoju społeczno-emocjonalnego. Ocena ta jest skierowana do dziecka i jego rodziców w formie pisemnej na formularzu opracowanym przez nauczycieli kształcenia zintegrowanego.

c)    Roczna ocena opisowa podkreśla zmiany w rozwoju dziecka wynikające ze stosowania wskazówek zawartych w ocenie śródrocznej. Ma ona charakter diagnostyczno-informacyjny. Ocena roczna jest wyrażona w formie pisemnej.

Roczna ocena klasyfikacyjna uwzględnia poziom opanowania przez ucznia wiadomości z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień.

4. Przy ocenianiu zajęć z wychowania fizycznego, techniki, muzyki, plastyki, w szczególności bierze się pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków.

Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

4a. Uwzględnia się stosowanie reguł ortograficznych na  wszystkich przedmiotach, we wszystkich wypowiedziach pisemnych zgodnie z „Punktowym systemem oceniania poprawności ortograficznej”.

III. ZASADY I SPOSOBY INFORMOWANIA UCZNIÓW I RODZICÓW
 O POSTĘPACH I OSIĄGNIĘCIACH

1. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów informują na początku każdego roku szkolnego o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania. Odpowiedni wpis o odpowiednich wymaganiach koniecznych  podaje się uczniom do zeszytu. Rodzice zobowiązani są podpisać te informacje. Nauczyciel przedmiotu informuje uczniów o sposobach sprawdzania wiadomości i umiejętności.

2. Oceny są jawne. Uczeń na bieżąco jest informowany o uzyskanej ocenie. Na prośbę ucznia lub rodziców nauczyciel powinien tę ocenę uzasadnić. Kontrolne prace pisemne rodzice mogą otrzymać do wglądu podczas zebrań lub innych spotkań z nauczycielem.   

3. Ocena informuje ucznia o poziomie jego umiejętności i wiadomości w stosunku do wymagań szkoły. W przypadku orzeczenia poradni specjalistycznych o deficytach rozwojowych ucznia i innych trudnościach w nauce, nauczyciel obniża wymagania w zakresie podanym przez poradnię, tak aby umożliwić uczniowi sprostanie innym wymogom edukacyjnym. Nauczyciel zobowiązany jest do udokumentowania swojej pracy z tym uczniem (efekty pracy dziecka odpowiadające zaleceniom ujętym w opinii poradni pedagogiczno – psychologicznej).   

4. Przyjmuje się następujący tryb informowania rodziców o proponowanych ocenach: 

1) Rok szkolny dzieli się na dwa semestry. W klasach IV-VI, raz w każdym semestrze (listopad, kwiecień), dokonuje się podsumowania ocen bieżących i wystawia się jedną ocenę śródsemestralną z poszczególnych zajęć edukacyjnych, która informuje ucznia i jego rodziców o przewidywanej dla niego rocznej (semestralnej) ocenie klasyfikacyjnej.

2) Na miesiąc przez klasyfikacją nauczyciele przedmiotu i wychowawca klasy informują ucznia i jego rodziców o przewidywanej ocenie niedostatecznej w formie pisemnej.  Rodzice mają obowiązek taką informację podpisać. Po uzyskaniu potwierdzenia rodzica, informacja zostaje załączona do dziennika klasowego.

3) W przypadku trudności w skontaktowaniu się z rodzicami, wychowawca lub pedagog szkolny powinien przeprowadzić wywiad środowiskowy a wnioski odnotować w dzienniku, w rubryce „kontakty z rodzicami”. Rodzic powinien zasięgnąć informacji o barierach, które utrudniają uczniowi uzyskanie poziomu podstawowych osiągnięć wymaganych na danym etapie kształcenia.

IV. KLASYFIKOWANIE, PROMOWANIE

1. Począwszy od klasy IV uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeśli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania,  na koniec roku  szkolnego otrzymał wszystkie oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej, z zastrzeżeniem rozdz. VII, pkt 1, ust. 3a, 3b.

2. W klasach I – III otrzymuje promocję, jeśli jego osiągnięcia oceniono pozytywnie.

3. W klasach I – III , w wyjątkowych przypadkach, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej na podstawie opinii wydanej przez lekarza lub publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym publiczną poradnię specjalistyczną, oraz po zasięgnięciu opinii rodziców (prawnych opiekunów) ucznia.

4. Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) i po uzyskaniu zgody wychowawcy klasy lub na wniosek wychowawcy klasy i po uzyskaniu zgody rodziców (prawnych opiekunów), oraz po uzyskaniu opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, rada pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia klasy I i II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego.

5. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen, co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.

6. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną. 

7. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne lub religię albo etykę, do średniej ocen wlicza się także roczne oceny uzyskane z tych zajęć.

8. Uczeń kończy szkolę podstawową, jeśli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej oraz przystąpił do sprawdzianu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej.

9. Uczeń kończy szkołę podstawową  z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen, co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania. 

V. TRYB PRZEPROWADZANIA EGZAMINÓW

Egzamin poprawkowy

1. Począwszy od klasy IV uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej (semestralnej) uzyskał ocenę niedostateczną z jednych lub dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może składać egzamin poprawkowy z tych zajęć. Na wniosek rodziców dyrektor powołuje komisję egzaminacyjną. Egzamin odbywa się w ostatnim tygodniu wakacji. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, informatyki, technologii informacyjnej, zajęć komputerowych, techniki, zajęć technicznych oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.

2. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego nie otrzymuje promocji i powtarza klasę.

3. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia Rada Pedagogiczna może jeden raz  w ciągu edukacyjnym promować ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.

Egzamin sprawdzający

1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje komisję, która przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych. Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).

2. W skład komisji wchodzą:

a) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji,
b) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,
c) dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu, prowadzący takie same zajęcia edukacyjne.

3. Ustalona przez komisję roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.

4. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły. Termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku, ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.

Egzamin klasyfikacyjny

1. Do egzaminu klasyfikacyjnego mogą przystąpić uczniowie o indywidualnym toku nauki oraz uczniowie, którzy nie zostali sklasyfikowani z powodu nieobecności nieusprawiedliwionych. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość składania egzaminu klasyfikacyjnego przez ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieobecności nieusprawiedliwionej.

2. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

3. Egzamin klasyfikacyjny składa się z części pisemnej oraz części ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, informatyki, technologii informacyjnej, zajęć komputerowych, techniki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.

4. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Rodzic ma możliwość uczestniczenia w egzaminie.



VI. SPRAWDZIAN PO KLASIE VI

1.W klasie VI przeprowadza się sprawdzian poziomu opanowania umiejętności, określonych w standardach wymagań.

2. Sprawdzian  ma charakter powszechny i  obowiązkowy.

1) Uczniowie z dysfunkcjami mają prawo przystąpić do sprawdzianu w warunkach i formie dostosowanych do ich dysfunkcji, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno- pedagogicznej. Rodzice ucznia decydują o możliwości skorzystania z udogodnień dostosowanych do dysfunkcji ich dzieci. Opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej rodzice (prawni opiekunowie) ucznia przedkładają dyrektorowi szkoły, w terminie do dnia 15 października roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany sprawdzian.

2) W szczególnych przypadkach losowych bądź zdrowotnych, uniemożliwiających przystąpienie do sprawdzianu w terminie do 20 sierpnia danego roku, dyrektor komisji na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia ze sprawdzianu.

3) Na prośbę ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów), sprawdzona i oceniona praca ucznia jest udostępniona uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom) w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora komisji okręgowej.

4) Wynik sprawdzianu nie wpływa na ukończenie szkoły.

5) Wyniku sprawdzianu nie odnotowuje się na świadectwie ukończenia szkoły.


VII. ZASADY I KRYTERIA USTALANIA OCEN ZACHOWANIA UCZNIÓW

1. Ocena zachowania.

1) Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia  w szczególności:
 
a)  wywiązywanie się z obowiązków ucznia;
b)  postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej;
c)  dbałość o honor i tradycje szkoły;
d)  dbałość o piękno mowy ojczystej;
e)  dbałość o bezpieczeństwo  i zdrowie własne oraz innych osób;
f)   godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią;
g)  okazywanie szacunku innym osobom.

2) Ocenę zachowania końcoworoczną, począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, ustala się według następującej skali:

a) wzorowe;
b) bardzo dobre;
c) dobre;
d) poprawne;
e) nieodpowiednie;
f) naganne,

3) Ocena zachowania nie może mieć wpływu na oceny z zajęć edukacyjnych  i promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły, z zastrzeżeniem:

3a) Rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole co najmniej dwa razy z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania.

4) Ocena zachowania ustalona przez wychowawcę (po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia) jest ostateczna, z zastrzeżeniem: uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.

5) W skład komisji wchodzą:

a) dyrektor  szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko   kierownicze – jako przewodniczący komisji,
b) wychowawca klasy,
c) wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,
d) pedagog, jeżeli jest zatrudniony w szkole,
e) psycholog, jeżeli jest zatrudniony w szkole,
f) przedstawiciel samorządu uczniowskiego,
g) przedstawiciel rady rodziców.

Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna. 

2. W klasach I-III półroczna i roczna ocena zachowania jest oceną opisową.

3. Punktowy system oceniania zachowania.

1) Zachowanie uczniów oceniane jest za pomocą plusów i minusów .

PLUS - ocena pozytywna    MINUS - ocena negatywna

2) Zachowanie uczniów oceniane jest:

a) każdego dnia - na ostatniej godzinie zajęć,

b) na koniec tygodnia - na koniec tygodnia zliczane są plusy i minusy, przewaga
    decyduje o ocenie tygodniowej,
c) na koniec miesiąca - o ocenie miesięcznej decyduje przewaga ocen tygodniowych.

3. Ocenę zachowania semestralną i na koniec roku szkolnego ustala wychowawca w oparciu o śródroczny system punktowy. Między oceną bieżącą a semestralną i końcoworoczną zachodzą wzajemne relacje punktowe, szczegółowo omówione w regulaminie Samorządu Uczniowskiego:

zachowanie:  wzorowe            200 punktów  i więcej
                    bardzo dobre      od 170 do 199 punktów
                    dobre                 od 110 do 169 punktów
                    poprawne           od 80 do 109 punktów
                    nieodpowiednie   od 50 do 79 punktów
                    naganne             poniżej 50 punktów

4. Na początku roku szkolnego wychowawca przedstawia uczniom zasady uzyskiwania oceny z zachowania, określa, co wpływa na jej obniżenie lub podwyższenie oraz podaje możliwości poprawiania ocen.

5. Uczeń w puli uzyskuje 110 punktów. Własną liczbę punktów może podwyższyć lub obniżyć przez uzyskanie punktów dodatnich lub ujemnych.

6. Wykaz punktacji dodatniej i ujemnej w roku szkolnym:

PUNKTY  DODATNIE (w rozpiętości według skali określa wychowawca)

1.

Udział w konkursie przedmiotowym:
- udział w konkursie klasowym
- udział w konkursie szkolnym
- udział w konkursie rejonowym
- udział w konkursie wojewódzkim

 
Od 1 do 5 punktów
Od 1 do 10 punktów
Od 1 do 20 punktów
Od 1 do 50 punktów

2.

Udział w konkursach pozaszkolnych (uczniowie są reprezentantami SP-1):
- uczestnictwo
- laureat

 
10 punktów
15 punktów
Uzależnić od zdobytych punktów

3.

Konkursy wewnątrzszkolne:
- uczestnictwo
- laureat

 
Od 0 do 5 punktów,
10 punktów

4.
 

4.1

Udział w rozgrywkach;
- szkolnych
- międzyszkolnych
Nauczyciel w-f w uzgodnieniu z wychowawcą klasy ustala ostateczną punktację za aktywność sportową ucznia.

 
10 punktów
15 punktów

5.

Aktywny udział w zajęciach pozalekcyjnych na terenie szkoły.

Od 1-10 punktów

6.

Pełnienie funkcji na terenie
- klasy
- szkoły
- dyżurny klasy
- dyżurny na terenie szkoły (w semestrze)

 
Od 0 do 10 punktów,
Od 0 do 20 punktów,
Od 0 do 5 punktów
Od 0 do 20 punktów

7.

Praca na rzecz klasy
- przyniesienie pomocy
- wykonanie przydatnej pomocy dydaktycznej
- prace porządkowe Szkoły
- prace porządkowe

 
Od 1 do 3 punktów
Od 1 do 5 punktów
Od 1 do 5 punktów
Od 1 do 10 punktów

8.

Udział w imprezach o charakterze edukacyjnym i wychowawczym:
- klasowych,
- szkolnych


Od 0 do 15 punktów
Od 0 do 20 punktów

9.

Postawa ucznia – (uczciwość, pomoc koleżeńska, postawa fair play i inne)

Od 1 do 20 punktów

10.

Stosunek do obowiązków szkolnych.
Ocenia wychowawca

Od 0 do 50 punktów

11.

S.U. Ocena pracy zarządu  (ocena opiekun na koniec semestru i roku)

Od 0 do 51 punktów

PUNKTY  UJEMNE

Zachowanie na lekcji i na przerwie

1.   

Niewykonywanie poleceń nauczyciela:
- notoryczne gadulstwo
- picie lub jedzenie na lekcji,
- żucie gumy,
- niewykonywanie obowiązków dyżurnego w klasie.

 

od 3 do 6 punktów

2.   

Krzyki na korytarzu

- 3 punkty

3.   

Zaśmiecanie otoczenia

- 3 punkty.

4.   

Nadmierne bieganie po korytarzu

- 2 punkty.

5.   

Utrudnianie dyżurów nauczycielom

- 2 punkty.

6.   

Wyjście poza teren szkoły

- 10 punktów.

Zachowanie w innych sytuacjach

7.   

Arogancki stosunek do pracowników szkoły

- 10 punktów.

8.   

Wulgarne słownictwo

- 5 punktów.

9.   

Agresja słowna

- 5 punktów.

10.  

Agresja fizyczna

Od – 5 do – 15  punktów.

11.  

Udział w bójce, także niebezpieczne rzucanie śniegiem

- 20 punktów

12.  

Niszczenie mienia szkoły

Od – 5 do – 20  punktów.

13.  

Niszczenie cudzej własności

Od – 5 do – 20  punktów.

14.  

Kradzież

- 30 punktów

15.  

Stosowanie używek

- 30 punktów

16.  

Wyłudzanie pieniędzy i innych przedmiotów

- 30 punktów

17.  

Fałszerstwo dokumentów

- 30 punktów

18.  

Nieodpowiedni ubiór, makijaż

- 5 punktów

Obowiązki uczniowskie

19.  

Brak dzienniczka ucznia

- 1 punkt.

20.  

Spóźnianie się na lekcję

- 1 punkt

21.  

Godzina nieusprawiedliwiona (II) godz.

- 2punkty.

22.  

Godzina nieusprawiedliwiona – ucieczka z lekcji

- 5 punktów.

23.  

Nieterminowe rozliczanie z biblioteką

- 3 punkty.

24.  

Brak butów na zmianę

- 5 punkty.

       

UWAGA!

Każdy uczeń, który przekroczy 40 punktów ujemnych, otrzymuje naganę wychowawcy i o jedną ocenę niżej niż ta, która wynika z punktacji (nie może mieć oceny wzorowej). Po kolejnych 40 punktach ujemnych uczeń otrzymuje drugą naganę wychowawcy i analogicznie obniżoną ocenę (nie może mieć oceny bardzo dobrej)
Po kolejnych 40 punktach ujemnych wychowawca wnioskuje o naganę dyrektora, co skutkuje oceną naganną z zachowania.
Nauczyciel w-f w uzgodnieniu z wychowawcą klasy ustala ostateczną punktację za aktywną sprawność sportową.

VIII. NAGRODY I KARY

1. Nagradzanie ucznia:

1) Uczeń może być nagradzany za:

a) wzorowe wyniki w nauce i zachowaniu
    -  w kl. 4-6 średnia ocen 4, 75 i powyżej bez oceny dostatecznej i wzorowe zachowanie,       
    -  w kl. 1-3wyróżniające osiągnięcia edukacyjne i wzorowe zachowanie,
b) uczestnictwo w konkursach
    -  I miejsce w konkursie wewnątrzszkolnym,
    -  laureat konkursu miejskiego i wyższego szczebla,
c) aktywność i zaangażowanie w prace na rzecz szkoły, klasy i środowiska lokalnego,
e) działania na rzecz promocji szkoły.

2) O przyznaniu nagrody decyzję podejmuje zespół wychowawczy na wniosek wychowawcy, nauczyciela,  samorządu szkolnego.        

26. Formy nagradzania uczniów:

1) List gratulacyjny przyznawany rodzicom uczniów kończących edukację w  naszej szkole w oparciu o punkt 1a, b regulaminu nagradzania.
2) Pisemna pochwała dyrektora przyznawana za wyróżniające osiągnięcia edukacyjne lub wzorową postawę uczniowską.
3) Pochwała wychowawcy.
4) Nagroda rzeczowa przyznawana na zakończenie roku szkolnego uczniom kończącym edukację z najwyższą szkolną średnią ocen i wzorowe zachowanie. W przypadku równorzędnych średnich o przyznaniu nagrody rzeczowej decyduje Rada Pedagogiczna w wyniku głosowania. Nagroda dla najlepszego ucznia szkoły zgodnie z regulaminem opracowanym przez Radę Pedagogiczną.
5) Nagroda rzeczowa przyznawana uczniowi, który zgodnie z kryterium przyjętym przez Radę Pedagogiczną, zasługuje na tytuł „Prymusa Szkoły”.

2. Procedura przyznawania nagród uczniom:

1) Wnioski z uzasadnieniem o przyznanie nagrody (nagród) składa się do dyrektora najpóźniej 5 dni przed posiedzeniem Rady Pedagogicznej.
2) Wniosek składa wychowawca (lub jego zastępca), inny nauczyciel i pracownik szkoły za pośrednictwem wychowawcy.
3) Dyrektor (wicedyrektor) dokonuje analizy zasadności wniosku i przedstawia go na posiedzeniu Rady Pedagogicznej.
4) Rada Pedagogiczna rozpatruje wniosek i wydaje stosowną uchwałę zgodnie ze swoim regulaminem.
5) O przyznaniu nagrody informowani są: uczeń, jego rodzice i społeczność uczniowska.

3. Za naruszenie porządku szkolnego, lekceważenie nauki i innych obowiązków szkolnych uczeń może być ukarany:

1)  sankcją przewidzianą regulaminem Samorządu Uczniowskiego,

2)  upomnieniem lub naganą wychowawcy klasy,

3)  upomnieniem lub naganą Dyrektora szkoły.

4. Za postępowanie wywierające szkodliwy wpływ na innych członków społeczności szkolnej, rażące naruszanie  zasad współżycia, chuligaństwo, uleganie nałogom i przejawom patologii, uczeń może być:

1)  przeniesiony do równoległej  klasy w swojej szkole,

5. Obowiązuje procedura udzielania kar uczniom:

1)  Wniosek z uzasadnieniem o udzielenie kary do dyrektora składa: wychowawca klasy (lub jego zastępca), inny nauczyciel i pracownik szkoły (poprzez wychowawcę) najpóźniej 5 dni przed najbliższym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.

2)  Dyrektor (wicedyrektor) dokonuje analizy zasadności wniosku i przedstawia go Radzie Pedagogicznej na jej posiedzeniu.

3)  Rada Pedagogiczna rozpatruje wniosek i wydaje stosowną  uchwałę zgodnie ze swoim regulaminem.

4)  W sytuacjach wymagających zastosowania trybu natychmiastowego wniosek zostaje rozpatrzony na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Pedagogicznej.

5)  O udzielonej karze wychowawca (lub zastępca) ma obowiązek powiadomienia ucznia i jego rodziców najpóźniej 7 dni od jej udzielenia.

Wewnątrzszkolny System Oceniania został zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną w dniu 28.09.1999 roku.
Ostatnie zmiany zatwierdzono na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 10.04.2008 r.

Regulamin szkolny

REGULAMIN

Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu

Regulamin Szkoły Podstawowej Nr 1 w Bolesławcu szczegółowo określa prawa
i obowiązki ucznia oraz wynikające z nich uprawnienia Rady Pedagogicznej. Zobowiązuje
do rzetelnej nauki, tworzenia przyjaznej atmosfery w szkole, okazywania szacunku dorosłym
i kolegom. Określa zasady współdziałania uczniów i nauczycieli oparte
na wzajemnym zrozumieniu, życzliwości i szacunku.

      I. Prawa i obowiązki ucznia

1. UCZEŃ

Uczniowie mają prawo do:

  • właściwie zorganizowanego procesu kształcenia i bezpiecznych warunków pobytu w szkole,
  • poszanowania swojej godności i dobrego imienia,
  • rzetelnej i sprawiedliwej oceny zachowania i postępów w nauce,
  • rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów,
  • nietykalności osobistej,
  • życzliwego, podmiotowego traktowania w procesie dydaktyczno – wychowawczym.

Uczniowie mają obowiązek:

  • przestrzegania prawa szkolnego,
  • chronienia własnego życia i zdrowia,
  • przeciwdziałania zagrożeniom życia i zdrowia innych,
  • przestrzegania zasad kultury współżycia wobec kolegów, nauczycieli i innych osób,
  • dbania o ład i porządek oraz wspólne dobro szkoły i jej estetyczny wygląd,
  • dbania o dobre imię szkoły i godnego ją reprezentowania,
  • szanowania symboli narodowych, szkolnych i kultywowania tradycji szkoły,
  • podporządkowania się zaleceniom i zarządzeniom dyrektora szkoły, rady pedagogicznej, oraz ustaleniom Samorządu Uczniowskiego.

2. SAMORZĄD UCZNIOWSKI

Uczniowie mają prawo do:

  • uchwalenia regulaminu samorządu uczniowskiego,
  • demokratycznego wyboru swoich przedstawicieli do organów samorządu,
  • pomocy organizacyjnej i merytorycznej od wychowawcy i opiekuna samorządu, szczególnie w zakresie przestrzegania reguł demokracji.

Uczniowie mają obowiązek:

  • traktowania wyborów do władz samorządu z całą powagą, aby funkcję w nich objęły osoby godne zaufania i odpowiedzialne,
  • respektowania uchwał władz samorządu lub odwołania go, jeśli nie spełniałby swoich funkcji.

3. LEKCJA

Uczniowie mają prawo do:

  • znajomości celów i zadań lekcyjnych oraz jasnego i zrozumiałego przekazu treści lekcji,
  • pomocy ze strony nauczyciela w przypadku natrafienia na trudności,
  • pomocy ze strony nauczyciela w uzupełnieniu zaległości z przedmiotu, wynikłych z przyczyn niezależnych od ucznia, takich jak: udział w konkursach, zawodach, itp.
  • napisania pracy klasowej, sprawdzianu, itp. w innym, najdogodniejszym dla siebie terminie (jeśli nieobecność w danym dniu spowodowana była udziałem w konkursach, zawodach, itp.)
  • poznania z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem terminu pisemnego sprawdzianu wiadomości (w klasie sprawdzian taki może być tylko jeden w ciągu dnia i nie więcej niż dwa w tygodniu).

Uczniowie mają obowiązek:

  • punktualnego i systematycznego przychodzenia na zajęcia,
  • aktywnego udziału w lekcjach i przestrzegania ustalonych zasad porządkowych,
  • uzupełniania braków wynikających z absencji.

4. SALA LEKCYJNA

Uczniowie mają prawo do:

  • udziału w zagospodarowaniu powierzonej im sali lekcyjnej wg własnego projektu uzgodnionego z wychowawcą,
  • kontrolowania porządku zostawionego w sali przez wcześniej uczącą się tam klasę.

Uczniowie mają obowiązek:

  • pozostawienia sali lekcyjnej w nienagannym porządku,
  • dbania o powierzony klasie sprzęt i pomoce naukowe,
  • niezwłocznego zgłaszania nauczycielowi wszystkich uszkodzeń sprzętu lub pomocy dydaktycznych.

5. ODPOCZYNEK

Uczniowie mają prawo do:

  • odpoczynku podczas przerwy,
  • dwóch dni w tygodniu wolnych od zajęć lekcyjnych tj. soboty i niedzieli,
    z wyłączeniem tych sobót, w które są odpracowywane inne dni robocze.

Uczniowie mają obowiązek:

  • przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • dbania o kulturę zachowania i kulturę języka,
  • zachowania zasad higieny osobistej i higieny otoczenia.

6. PRACE DOMOWE

Uczniowie mają prawo do:

  • uwzględniania przez nauczyciela ich psychicznych i fizycznych możliwości,
  • ukierunkowania przez nauczyciela, jak wykonać zadania domowe,
  • weekendów bez pracy domowej, tzn. nie zadaje się zadań domowych  w piątek na poniedziałek – za wyjątkiem lekcji, które odbywają się po piątku  w poniedziałek.

Uczniowie mają obowiązek:

  • starannego i sumiennego odrabiania prac domowych,
  • kształtowania nawyku odrabiania prac domowych w tym dniu, w którym zostały zadane.

7. ZESZYT PRZEDMIOTOWY

Uczniowie mają prawo do:

  • ukierunkowania przez nauczyciela, jak należy prowadzić zeszyt.

Uczniowie mają obowiązek:

  • starannego prowadzenia zeszytów zgodnie z wymaganiami nauczycieli.

8. OCENIANIE

Zasady ustalania ocen z przedmiotów i oceny zachowania określa Wewnątrzszkolny System Oceniania.

  II. Formalne procedury współżycia w Szkole

1. WEJŚCIE DO KLASY

  • Uczniowie ustawiają się parami przed klasą.
  • Nauczyciel otwiera klasę.
  • Uczniowie spokojnie wchodzą do klasy zachowując kolejność, w jakiej ustawili się przed klasą.
  • Wszyscy stają przy ławkach i następuje powitanie.
  • Uczniowie przygotowują się do lekcji.
  • Nauczyciel sprawdza obecność.
  • Uczeń spóźniony siada w ławce, a usprawiedliwia się pod koniec lekcji.

     2. ZACHOWANIE W CZASIE LEKCJI

  • Uczeń udziela odpowiedzi na ocenę stojąc w ławce lub przy biurku, w trakcie lekcji odpowiada z ławki siedząc, chyba że istnieje powód wezwania go do tablicy, mapy itp.
  • Nie je, nie żuje gumy.
  • Nie trzyma się na ławce żadnych przedmiotów, niebędących pomocami do danej lekcji.
  • Posiadacze telefonów komórkowych bezwzględnie wyłączają je na czas lekcji. Telefon nie może leżeć na ławce. Za zagubienie telefonu szkoła nie odpowiada.
  • W czasie lekcji uczeń nie może wychodzić z klasy, jedynie w sytuacjach wyjątkowych dopuszczalna jest możliwość opuszczenia klasy za zgodą nauczyciela. Nauczyciel zaznacza wyjście ucznia (litera „w” w tabeli obecności).
  • Jeżeli do klasy wchodzi osoba dorosła, wszyscy wstają, ponownie siadają na polecenie nauczyciela.

    3. ZAKOŃCZENIE LEKCJI

  • Dzwonek jest sygnałem dla nauczyciela do zakończenia lekcji, przy czym to nauczyciel decyduje o tym, kiedy uczniowie opuszczą klasę zważając na fakt, iż mają oni prawo do odpoczynku podczas przerw.
  • Klasa jest zobowiązana pozostawić po sobie porządek – odpowiadają za to wszyscy uczniowie, a kontrolują dyżurni.

    4. ZASTĘPSTWA

  • Na tablicy przy pokoju nauczycielskim wywieszane są informacje o zastępstwach za nieobecnego nauczyciela.
  • W czasie zastępstw nauczyciel powinien prowadzić lekcje z przedmiotu, który jest w planie, lekcję z własnego przedmiotu lub zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.
  • W wyjątkowych, nieprzewidzianych okolicznościach, np. przypadku nieprzybycia na czas nauczyciela na zastępstwo, przewodniczący samorządu klasowego bądź zastępca, sygnalizuje to w pokoju nauczycielskim  lub w sekretariacie szkoły.

     5. NIEOBECNOŚCI

  • Nieobecności usprawiedliwiają rodzice ustnie lub pisemnie.
  • Rodzice piszą wszelkie usprawiedliwienia w zeszycie korespondencyjnym.
  • Usprawiedliwienia pisemne uczeń przynosi na pierwszą godzinę wychowawczą po ustaniu nieobecności. W przeciwnym wypadku nieobecności nie będą usprawiedliwiane.
  • Usprawiedliwienie spóźnienia powinno nastąpić w bieżącym lub najdalej następnym dniu.
  • Ucznia może zwolnić wychowawca klasy lub nauczyciel, który prowadził ostatnią lekcję przed wyjściem ucznia lub ten nauczyciel, z którego lekcji uczeń chce się zwolnić. Zwolnienie ucznia następuje na podstawie pisemnej prośby rodziców.
  • Nieobecność ucznia spowodowana jego udziałem w zawodach, konkursach, wycieczkach szkolnych oraz reprezentowaniem szkoły na zewnątrz zaznacza się w dzienniku jako zwolnienie z zajęć.
  • O każdym przypadku wagarów niezwłocznie informowani są rodzice.
  • Uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcji religii przebywają w tym czasie w świetlicy lub czytelni, lub w przypadku, gdy jest to ich ostatnia lekcja w danym dniu mogą pójść do domu, po uprzednim ustaleniu tej procedury z wychowawcą klasy.

     6. STRÓJ SZKOLNY

  • W uroczyste dni uczniowie przychodzą do szkoły w stroju galowym (biało-granatowym, biało-czarnym).
  • Od 1 czerwca 2007 roku w szkole obowiązuje jednolity strój określony przez dyrektora szkoły, w porozumieniu z Radą Rodziców.
  • W okresie od jesieni do wiosny (od chwili ogłoszenia takiego obowiązku przez dyrektora), uczniowie zmieniają w szkole obuwie.
  • Przed wejściem do sali gimnastycznej uczniowie zawsze zmieniają obuwie na sportowe o jasnej podeszwie.
  • Każdy uczeń ma obowiązek dbać o swoje rzeczy i odpowiada za nie.

     7. SAVOIR – VIVRE

  • Uczeń wita i żegna się z wszystkimi pracownikami szkoły, w tym czasie stoi i nie trzyma rąk w kieszeniach.
  • W stołówce uczeń stosuje elementarne zasady kulturalnego zachowania przy stole.
  • Nie wolno zmuszać innych do określonych działań czy zachowań.
  • W szkole nie można nosić nakryć głowy.
  • Nie używa się wulgaryzmów.
  • Nie bije się z kolegami.

     8. BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA

Uczniowie mają prawo do:

  • ochrony swego zdrowia i bezpieczeństwa,
  • uzyskania pierwszej pomocy w razie wypadku lub nagłej choroby,
  • w czasie przerw, o ile pozwala pogoda, przebywania na boisku szkolnym.

Uczniowie mają obowiązek :

  • przychodzić do szkoły najwcześniej na 15 minut przed rozpoczęciem zajęć,
  • w przypadku konieczności wcześniejszego przyjścia do szkoły, do czasu rozpoczęcia zajęć przebywać w świetlicy lub czytelni,
  • przebywać podczas przerw na korytarzu tego piętra, na którym odbywać się będą następne zajęcia,
  • po ostatniej lekcji w danym dniu zejść do szatni, spokojnie ubrać się i opuścić szkołę,
  • respektować regulaminy pracowni przedmiotowych,
  • o złym samopoczuciu zgłosić wychowawcy, innemu nauczycielowi lub higienistce szkolnej.

Uczniowie nie mogą:

  • zapraszać do szkoły osób obcych,
  • biegać po korytarzach, klatkach schodowych, siadać na parapetach, na poręczach, zagrażać swoim zachowaniem bezpieczeństwu innych,
  • nosić biżuterii zagrażającej bezpieczeństwu (np. kolczyków, korali...),
  • pić alkoholu, używać środków odurzających i palić tytoniu,
  • przynosić do szkoły przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu i demoralizujących innych uczniów,
  • samowolnie opuszczać terenu szkoły. Czas zajęć lekcyjnych trwa od początku pierwszej lekcji do końca ostatniej - w planie zajęć ucznia.
  • przynosić do szkoły cennych przedmiotów (szkoła nie ponosi odpowiedzialności za ich zagubienie).

Zabrania się posiadania i stosowania wszelkich używek.

Osoby obce odwiedzające szkołę (w tym rodzice) powinny wpisać swój pobyt do zeszytu prowadzonego przez dyżurujących pracowników.

9. KARY I NAGRODY

Rodzaje nagród i kar oraz zasady ich udzielania zawarte są w statucie szkoły.

III. Inne ważne ustalenia

  • Uczniowie mają prawo korzystać z pomieszczeń szkoły w czasie wolnym od zajęć, ale pod opieką nauczyciela lub instruktora upoważnionego przez dyrektora szkoły.
  • Zasady korzystania z biblioteki, czytelni i stołówki określają odrębne regulaminy.
  • Wszelkie uwagi dotyczące życia szkoły mogą być zgłaszane przez uczniów do RZECZNIKA PRAW UCZNIA, WYCHOWAWCY, PEDAGOGA.

IV. Postanowienia końcowe.

  • Wszyscy uczniowie szkoły są zobowiązani do przestrzegania postanowień zawartych w regulaminie.
  • Regulamin wchodzi w życie po zatwierdzeniu.