Aktualności

Dokumenty GS1

Wewnątrzszkolny System Oceniania

WEWNĄTRZSZKOLNY  SYSTEM  OCENIANIA

Dokument do pobrania

 

I     1. Niniejsze ustalenia są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia  30 kwietnia  2007 r.  w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów  i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów  w szkołach publicznych (Dz. U. nr 199, poz. 2046) – zwanym w dalszej części tego rozdziału rozporządzeniem.

2. Wewnątrzszkolny System Oceniania Gimnazjum Samorządowego nr 1 w Bolesławcu – jest uszczegółowieniem postanowień i realizacją delegacji zawartych w rozporządzeniu.

II     Klasyfikowanie śródroczne przeprowadza się raz w roku szkolnym – w terminie ustalonym przez radę pedagogiczną na sierpniowym posiedzeniu rady.

III     1. Oceny bieżące oraz klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustala się według następującej skali:

 

Nazwa

Oznaczenie cyfrowe

 

celujący

6

bardzo dobry

5

dobry

4

dostateczny

3

dopuszczający

2

niedostateczny

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Śródroczną i roczną ocenę zachowania ustala się według następującej skali:

wzorowe

bardzo dobre

dobre

poprawne

nieodpowiednie

naganne

 

IV     1. Nauczyciele corocznie we wrześniu informują uczniów oraz rodziców lub prawnych opiekunów (zwanych w dalszej części rodzicami) o wymaganiach edukacyjnych z realizowanego programu nauczania, o sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów, o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych. Formę poinformowania ustala nauczyciel.

2. Obowiązkiem nauczyciela jest uzyskanie do 15 października  każdego roku pisemnego potwierdzenia od uczniów oraz ich rodziców przyjęcia do wiadomości informacji, o których mowa w ust.1.

3. Wymagania edukacyjne są dostępne w  pokoju nauczycielskim i czytelni szkolnej.

 

V     1. Osiągnięcia edukacyjne uczniów oceniane są po rozpoznaniu poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań, o których mowa w punkcie IV 1. uzyskanym w wyniku:

a)      pisemnych prac kontrolnych (prace na zakończenie działu programu nauczania, sprawdziany obejmujące określone zagadnienia, krótkie prace dotyczące ostatnich lekcji lub zadania domowego),

b)      wypowiedzi ustnej ucznia (pojedynczej lub kilkakrotnych krótkich wypowiedzi – zaliczanych  do pracy na  lekcji)

c)      prac domowych

d)      analizy wytworów uczniów – materialnych (np. drobne pomoce naukowe, prace plastyczne) lub niematerialnych (wyniki sportowe, wykonywanie utworów muzycznych).

2. Prace pisemne obejmujące znaczny materiał nauczyciel zapowiada z tygodniowym wyprzedzeniem. W ciągu dnia taka praca może odbyć się tylko jedna.

 

VI     1. Oceny są jawne zarówno dla uczniów jak i jego rodziców (prawnych opiekunów). Oceny bieżące uczeń wpisuje do zeszytu kontaktu, a następnie są podpisywane przez nauczyciela

2. Oceny z prac pisemnych wymienionych w punkcie V 1. a) ustalane są i podawane do wiadomości uczniów nie później niż w ciągu dwóch tygodni po napisaniu pracy.

 

VII     1. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów ustalają szczegółowe przedmiotowe kryteria  poszczególnych ocen. Kryteria te są zgodne z następującymi ogólnymi zasadami:

 

* Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który spełnia kryteria oceny bardzo dobrej oraz szczególnie interesuje się przedmiotem i bierze udział w konkursach oraz olimpiadach przedmiotowych. Uczeń otrzymujący ocenę celującą musi także posiadać umiejętności samodzielnego formułowania oraz konsekwencji i dociekliwego rozwiązywania problemów.

* Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który opanował wiadomości i umiejętności wyznaczone zakresem treści nauczania. Uczeń taki zna i rozumie liczne pojęcia oraz sprawnie i trafnie posługuje się opanowaną terminologią w wymiarze teoretycznym i praktycznym. Uczeń otrzymujący ocenę bardzo dobrą rzadko popełnia błędy, rozumuje logicznie i jasno, umie samodzielnie rozwiązywać zadania i problemy w sposób twórczy. Ponadto – wykazuje się w działaniu zorganizowaniem i odpowiedzialnością, chętnie i efektywnie współdziała w zespole i grupie. Wszystkie jego wypowiedzi ustne i pisemne są dojrzałe językowo                            i stylistycznie, charakteryzuje je wykorzystanie bogatego zasobu leksykalnego.

*Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który opanował wiadomości wyznaczone zakresem treści nauczania. Uczeń taki zna i rozumie liczne pojęcia oraz sprawnie, choć nie zawsze precyzyjnie, stosuje odpowiednią terminologię w wymiarze teoretycznym i praktycznym. Uczeń otrzymujący ocenę dobrą rozumuje logicznie, nie zawsze wybiera prosty sposób rozwiązania, a także samodzielnie rozwiązuje typowe zadania. Stosuje wiedzę i umiejętności do rozwiązywania zadań praktycznych. Ponadto wykazuje się dobrym współdziałaniem w zespole i grupie. Wypowiada się w sposób poprawny językowo i stylistycznie.

*Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który opanował wiadomości i umiejętności istotne dla danego przedmiotu, ważne ponadprzedmiotowo oraz użyteczne. Uczeń taki zna i rozumie podstawowe pojęcia, lecz przy rozwiązywaniu zadań nie zawsze stosuje odpowiednią             terminologię w wymiarze praktycznym. Uczeń otrzymujący ocenę dostateczną czasami samodzielnie rozwiązuje typowe zadania, często korzysta przy tym z pomocy nauczyciela. Popełnia błędy, nie zawsze starannie rozwiązuje zadania. Ponadto współdziała w zespole i grupie. Wypowiada się na ogół poprawnie pod względem językowym i stylistycznym, lecz jego słownictwo jest ubogie.

*Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który opanował wiadomości i umiejętności konieczne do kontynuowania nauki. Uczeń taki zna najbardziej podstawowe pojęcia, przy rozwiązywaniu zadań korzysta z reguły z pomocy nauczyciela. Samodzielne rozwiązywanie zadań zajmuje mu dużo czasu, jest przy tym niestaranny. Ponadto współdziała w zespole, lecz w sposób mało efektywny. Wypowiedzi jego są mało poprawne językowo i stylistycznie.

*Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który nie opanował wiadomości i umiejętności koniecznych do kontynuowania nauki.

 

VIII  Na prośbę rodziców ucznia (prawnych opiekunów) sprawdzone i ocenione prace pisemne kontrolne oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana rodzicom (prawnym opiekunom).

 

IX 1 Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie opinii publicznej  lub  niepublicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.

2 W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych następuje na podstawie tego orzeczenia.

3. Przy ustalaniu oceny z danego przedmiotu należy uwzględnić indywidualny program nauki ucznia.

4. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki , plastyki i muzyki nauczyciel bierze pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.

5. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego i  informatyki na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza na czas określony w tej opinii. W dokumentach przebiegu nauczania zamiast oceny wpisuje się „zwolniony”.

 

X     Ocenę z zachowania ustala się według zasad zawartych w załączniku : zasady ustalania oceny z zachowania.

 

XI    1. Nauczyciele corocznie we wrześniu informują uczniów oraz rodziców o trybie i kryteriach oceniania zachowania oraz o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny  zachowania.  Formę poinformowania ustala nauczyciel.

2. Obowiązkiem nauczyciela jest uzyskanie do 15 października  każdego roku pisemnego potwierdzenia od uczniów oraz ich rodziców przyjęcia do wiadomości informacji, o których mowa w ust.1.

3. Zasady ustalania oceny  zachowania są dostępne w  pokoju nauczycielskim i czytelni szkolnej.

 

XII     Na 5 tygodni przed zakończeniem  semestru lub rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych wychowawca informuje pisemnie rodziców lub prawnych opiekunów ucznia o zagrożeniu oceną niedostateczną z przedmiotu lub oceną nieodpowiednia i naganną z  zachowania oraz o braku podstaw do klasyfikacji. Informację przekazuje się podczas spotkania nauczycieli z rodzicami w formie „otwartej szkoły.” Rodzic potwierdza jej przyjęcie podpisem. W uzasadnionych sytuacjach przesyła się ją listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

 

W szczególnych przypadkach:

a) jeśli uczeń wagaruje,

b) jeśli zachowuje się niezgodnie z przyjętymi normami społecznymi (ubliża, przeklina, stosuje agresję),

c) jeśli uczestniczył w bójce i innych wybrykach chuligańskich,

d) jeśli popadł w konflikt z prawem,

e) jeśli posiadał lub używał środków odurzających

ocena z zachowania może zostać obniżona, mimo iż rodzic nie został o tym fakcie poinformowany w wyżej wymienionym terminie.

 

XIII     Na co najmniej 7 dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej nauczyciele poszczególnych przedmiotów i wychowawcy klas są zobowiązani poinformować ucznia o przewidywanych  dla niego ocenach śródrocznych lub końcoworocznych oraz o fakcie nieklasyfikowania z obowiązkowych i nieobowiązkowych zajęć edukacyjnych. Przewidywane oceny semestralne (końcoworoczne) lub fakt nieklasyfikowania wychowawca wpisuje na imiennych  kartkach i przekazuje za potwierdzeniem przez ucznia rodzicom.

 

1. Uczeń może zwrócić się do nauczyciela przedmiotu o umożliwienie mu uzyskania wyższej niż przewidywana oceny rocznej lub semestralnej pod następującymi warunkami:

-         wszystkie jego nieobecności na zajęciach danego przedmiotu są usprawiedliwione

-         uczeń uczestniczył we wszystkich pracach klasowych lub zaliczył je w określonym przez nauczyciela terminie

-         wykonał wszystkie wymagane prace praktyczne w terminie określonym przez nauczyciela

-         wykazuje szczególną aktywność na zajęciach przedmiotu (dodatkowe zadania, albumy, pomoce)

-         przewidywana ocena jest wyższa niż niedostateczna

2 .Uczniowi, spełniającemu powyższe warunki, nauczyciel wyznacza termin sprawdzianu, wpisując informację do zeszytu przedmiotowego ucznia. Przygotowuje zadania, obejmujące zakres materiału z całego semestru. Stopień trudności pytań, zadań i ćwiczeń musi odpowiadać kryteriom na odpowiedni stopień szkolny.

3. W uzasadnionych przypadkach rodzic lub opiekun prawny może  zwrócić się z pisemną prośbą do dyrektora szkoły o komisyjne przeprowadzenie sprawdzianu.

Dla przeprowadzenia sprawdzianu dyrektor powołuje komisję w składzie:

a)      dyrektor szkoły lub wicedyrektor – przewodniczący

b)      nauczyciel prowadzący zajęcia

c)      nauczyciel tego samego lub pokrewnego przedmiotu

Sprawdzian może się odbyć najpóźniej na dzień przed klasyfikacyjną radą pedagogiczną i jego wynik jest ostateczny z zastrzeżeniem punkt XII 6 .

4. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena z zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno – wychowawczych.

W przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami prawa, dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor powołuje komisję, która przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej oraz ustala roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych.

W skład komisji wchodzą:

a)      dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze

b)      nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne

c)      dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu, prowadzący takie same zajęcia edukacyjne.

Wyniki sprawdzianu są ostateczne z zastrzeżeniem punkt  XII 6 .

5.  W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami, dyrektor powołuje komisję, która w drodze głosowania ustala roczną ocenę zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.

W skład komisji wchodzą:

a)      dyrektor szkoły lub wicedyrektor jako przewodniczący

b)      wychowawca klasy

c)      wskazany przez dyrektora nauczyciel prowadzący zajęcia w tej klasie

d)      pedagog

e)      przedstawiciel samorządu uczniowskiego

f)        przedstawiciel rady rodziców

6. Ustalona przez komisję roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny.

 

XIV     Oceny bieżącej   nie można anulować, ale w porozumieniu z nauczycielem uczeń może ponownie być oceniony z materiału będącego przedmiotem kontroli.

 

XV     1. Uczeń składa egzamin klasyfikacyjny zgodnie z postanowieniami §15 ust. 1-13 rozporządzenia.

2. Egzamin  klasyfikacyjny przeprowadza się na pisemny wniosek (z uzasadnieniem) ucznia lub rodziców złożony do dyrektora szkoły nie później niż trzy dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej.

3. Tryb przeprowadzenia egzaminu klasyfikacyjnego jest analogiczny do trybu egzaminu poprawkowego, o którym mowa w §19 ust. 1,2,4-10 rozporządzenia.

 

XVI    1. System oceniania podlega corocznej ewaluacji. Funkcjonowanie systemu oceniane jest na posiedzeniu rady pedagogicznej podsumowującej rok szkolny.

2. Zmiany w wewnątrzszkolnym systemie oceniania wprowadzane są analogicznie do zmian w statucie szkoły.

ZASADY  USTALANIA  OCENY  Z  ZACHOWANIA

I.  Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:

1.      wywiązywanie się z obowiązków ucznia,

2.       udział w realizacji projektu edukacyjnego,

3.      postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej,

4.      dbałość o honor i tradycje szkoły,

5.      dbałość o piękno mowy ojczystej,

6.      dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób,

7.      godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią,

8.      okazywanie szacunku innym osobom.

 

II.    Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania oraz o warunkach i trybie uzyskiwania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Formę powiadomienia ustala nauczyciel wychowawca.

 

III.    Ustalanie liczby punktów

 

1.      Punkty przyznaje się w 8 kategoriach składowych oceny. Liczbę punktów w danej kategorii ustala uczeń, uczniowie danej klasy, a następnie wychowawca. Podczas wystawiania oceny zachowania wychowawca bierze pod uwagę proponowane oceny nauczycieli uczących w danej klasie. W przypadku rozbieżności – wychowawca po dyskusji z uczniem - ustala końcową liczbę punktów.

2.      Składowe oceny i liczba punktów w każdej kategorii.

Wywiązywanie się z obowiązków ucznia: 0-10 pkt, - w tym:

- Frekwencja na zajęciach (za każdą 1 godzinę nieobecną

i nieusprawiedliwioną, a także 3 nieusprawiedliwione spóźnienia   wychowawca pomniejsza limit 20 punktów o 1 punkt). Ostateczny termin usprawiedliwienia nieobecności to 7 dni po jej zaistnieniu.

-  Przestrzeganie regulaminu szkoły, w tym za 3-krotne samowolne opuszczenie terenu i posesji szkoły podczas zajęć i przerw lekcyjnych wychowawca pomniejsza limit 20 punktów o 1 punkt.

- Przestrzeganie obowiązków ucznia,

- Pilność,

- Dbałość o przybory, podręczniki, zeszyty,

- Uwaga na lekcji,

- Realizacja zadań do wykonania w domu,

- Aktywność, pracowitość na lekcji,

Jeśli uczeń w danym roku szkolnym nie realizuje projektu edukacyjnego to za kategorię: Wywiązywanie się z obowiązków ucznia, otrzymuje od 0-20 punktów.

 

Udział w realizacji projektu edukacyjnego w danym roku szkolnym: 0-10 pkt, w tym:

- czynne uczestniczenie w formułowaniu tematu projektu,

- aktywne uczestniczenie w kluczowych działaniach na poszczególnych etapach jego realizacji.

 

Postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej: 0-10 pkt, - w tym:

- Dbałość o mienie szkolne (unikanie wszystkiego, co mogłoby wyrządzić szkody w mieniu szkolnym; odpowiednia reakcja na przejawy wandalizmu),

- Wykonywanie prac na rzecz klasy, szkoły (np. gazetki, plansze itp.)

- Rzetelne pełnienie obowiązków dyżurnego klasowego i szkolnego,

- Rzetelne wywiązywanie się z przydzielonych funkcji (funkcja trójki klasowej, inne funkcje przydzielone przez nauczyciela),

- Działalność społeczna.

 

Dbałość o honor i tradycje szkoły. 0-10 pkt, - w tym:

- Noszenie stroju galowego podczas uroczystości szkolnych,

- Branie czynnego udziału w uroczystościach szkolnych lub zajęciach pozalekcyjnych,

 

Dbałość o piękno mowy ojczystej: 0-10 pkt, - w tym:

- Unikanie wulgaryzmów,

- Kulturalne wypowiadanie się na temat innych osób.

 

Dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób: 0-20 pkt, - w tym:

- Znajomość i przestrzeganie podstawowych przepisów BHP, ppoż. oraz zasad pierwszej pomocy i postępowania w przypadku zagrożenia atakiem terrorystycznym lub bombowym,

- Dbałość o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz właściwa postawa w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu innych osób,

- Dbałość o higienę, zdrowie, estetykę (przestrzeganie norm higieny osobistej, troska o estetykę własną, odpowiednie odżywianie się, niepalenie papierosów, niespożywanie alkoholu, nieprzyjmowanie narkotyków i środków odurzających, troska o estetykę miejsca nauki, pomieszczeń szkolnych i posesji).

 

Godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią (w tym właściwe zachowanie się podczas apeli     i uroczystości szkolnych). 0-20 pkt, - w tym:

- Kultura osobista (stosowanie form grzecznościowych, zasad dobrego wychowania, właściwa reakcja na uwagi nauczyciela).

- zachowanie norm etycznych - prawdomówność, uczciwość, poszanowanie cudzej własności       i godności, koleżeńskość, tolerancja, gotowość niesienia pomocy słabszemu, umiejętność współpracy.

- Okazywanie szacunku innym osobom (uprzejmość i życzliwość w stosunku do kolegów i koleżanek, nauczycieli, personelu szkolnego oraz innych osób) 0-10 pkt.

 

IV. Ustalanie oceny z zachowania

1.       Poszczególne oceny zachowania ustala się według następującej skali punktów:

·        100 – 90 pkt    - wzorowe

·        89  - 80 pakt    - bardzo dobre

·        79  - 60 pkt      - dobre

·        59 – 50  pkt     - poprawne

·        49 – 40 pkt      - nieodpowiednie

·        39 – 0 pkt        - naganne

2.        Wychowawca ma prawo podwyższyć liczbę punktów uzyskanych przez ucznia o  max. 5 pkt. uznając jego wysiłek w pracy nad sobą.

3.     Ustalenie oceny z zachowania poprzedzają następujące czynności wychowawcy:

a)      szczegółowa analiza frekwencji i zapisów w dzienniku i zeszytach kontaktu

b)      samoocena ucznia dokonana na indywidualnej karcie oceny (w załączeniu)

c)      ocena wystawiona przez uczniów danej klasy

d)       konsultacja z innymi członkami rady pedagogicznej.

4.      Uczeń ma prawo odwołać się od oceny z zachowania do dyrektora szkoły na 3 dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej. Dyrektor powołuje zespół odwoławczy, który rozpatruje wniosek, w składzie:

a)      wicedyrektor szkoły,

b)      wychowawca klasy,

c)      pedagog szkolny.

Uczeń może dołączyć do odwołania następujące dokumenty:

- poręczenie samorządu klasowego lub szkolnego

- opinię wychowawcy

- zaświadczenie organizacji społecznej

- inne dokumenty potwierdzające pracę na rzecz innych

Rozpatrzenie odwołania następuje najpóźniej na 1 dzień przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej. Decyzja komisji odwoławczej jest ostateczna.

5. Zgodnie z § 17.1. uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora, jeśli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć edukacyjno – wychowawczych W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:

- rozpatruje zachowanie ucznia w kontekście Regulaminu Szkolnego

- rozpatruje postępowanie wychowawcy w kontekście procedur załącznika nr 14 do Statutu szkoły

- ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.

6. W skład komisji wchodzą:

- dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji,

- wychowawca klasy,

- wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,

- pedagog,

- przedstawiciel samorządu uczniowskiego,

- przedstawiciel rady rodziców.

Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.

7.   Uczeń może otrzymać ocenę nieodpowiednią z zachowania (bez względu na ilość uzyskanych punktów) w następujących przypadkach;

a)  opuszczenia bez usprawiedliwienia 20 i więcej godzin lekcyjnych w semestrze

b) nagminnego przejawiania złego zachowania, skutkującego notorycznym nieprzestrzeganiem obowiązków ucznia oraz zasad współżycia w grupie rówieśniczej

c)   otrzymania upomnienia dyrektora szkoły

d)  otrzymania nagany wychowawcy klasy

e)   częstego zaniedbywania swoich obowiązków podczas realizacji projektu gimnazjalnego lub odmawiania współpracy , co miało wpływ na przebieg przyjętego przez zespół harmonogramu pracy i wiązało się ze zwiększeniem obowiązków innych członków zespołu projektowego.

8. Uczeń może otrzymać ocenę naganną z zachowania w szczególności za:

a) opuszczenie bez usprawiedliwienia 30 godzin lekcyjnych w semestrze

b) konflikt z prawem

c) nagminne stosowanie przemocy

d) posiadanie, zażywanie lub rozprowadzanie środków odurzających

e) otrzymanie nagany dyrektora szkoły

f)  nie przystąpienie do realizacji projektu lub nie wywiązywanie się ze swoich obowiązków mimo rozmów z członkami zespołu i opiekunem projektu, lekceważącą postawę zarówno w stosunku do członków zespołu, jak i opiekuna.

9. Ocena z zachowania po radzie klasyfikacyjnej końcoworocznej może być zmieniona w szczególnych przypadkach:

a) jeśli uczeń wagaruje,

b) jeśli zachowuje się niezgodnie z przyjętymi normami społecznymi (ubliża, przeklina, stosuje agresję),

c) jeśli uczestniczył w bójce i innych wybrykach chuligańskich,

d) jeśli popadł w konflikt z prawem,

e) jeśli posiadał lub używał środków odurzających (alkohol, papierosy, narkotyki, itp.).

Na wniosek wychowawcy dyrektor szkoły zwołuje nadzwyczajną radę pedagogiczną, aby ponownie ustalić ocenę z zachowania ucznia. Ustalona ocena z zachowania jest ostateczna.

PODRĘCZNIKI GIMNAZJUM SAMORZĄDOWEGO NR 1

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW GIMNAZJUM SAMORZĄDOWEGO nr 1

NA ROK SZKOLNY 2016/2017

 

W roku szkolnym 2016/2017 z bezpłatnych podręczników będą korzystali uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum. Będą to podręczniki do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i zostaną wypożyczone z biblioteki szkolnej wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Książki będą zakupione w ramach dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Dla dzieci, które uczęszczają na lekcje religii rodzice dokonują zakupu podręcznika we własnym zakresie.

Dla uczniów klas  trzecich gimnazjum podręczniki kupują rodzice na dotychczasowych zasadach zgodnie z wykazami.

 

Do pobrania zestawy podręczników dla klas:

Klasa I

Klasa II

Klasa III