Z życia szkoły

NA POCZĄTKU BYŁO SŁOWO...


Nowy spektakl „ Pracowni Twórczej Ekspresji”

inspirowany różnymi aspektami LOGOPEDII


Jednym z efektów działań młodzieżowej grupy teatralnej P.T.E. są małe lub większe formy teatralne prezentowane na scenie. Pomysły i inspiracje do olejnych spektakli są różne. Tym razem hasłem do stworzenia nowego wydarzenia  scenicznego było pojęcie  -  LOGOPEDIA.

Uczestnicy zajęć artystycznych pracowali nad powstaniem spektaklu metodą projektu. Początkowo przy pomocy techniki burzy mózgów uczniowie wspólnie oszukiwali skojarzeń związanych z tym terminem. W ten sposób pojawiały się najróżniejsze pomysły i koncepcje wywodzące się od słowa – logopedia: mowa ; sztuka żywego słowa; pierwszy krzyk i pierwsze słowa; dykcja; seplenienie; komunikacja; język literacki i gwara; krzyk i szept; głoski nosowe, szeleszczące i syczące; słowa przyjaźni i słowa miłości; gadulstwo kobiet i małomówność mężczyzn; rozwój mowy:  samogłoski, spółgłoski, słowa, zdania; niepoprawna wymowa i mowa aktorska; mowa werbalna i pozawerbalna; interpretacja tekstu itd. Były to słowa klucze, idee, na których postanowiliśmy oprzeć  scenariusz kolejnego przedstawienia.

Na bazie wszelkich tropów, młodzież poszukiwała inspirujących i łączących się z tematem tekstów, które pochodziły z różnych źródeł. Wśród nich znalazły się zarówno poważne teksty literackie, wiersze, przykłady gwary, piosenki poetyckie, jak i teksty i piosenki kabaretowe.

Uczniowie pod kierunkiem Katarzyny Syguła - Wieczorek omawiali problemy wiążące się z komunikacją międzyludzką i wszystkimi jej aspektami. Pojawiły się różne spojrzenia na potrzebę rozwijania umiejętności mowy i jej doskonalenie.

W wyniku tych twórczych poszukiwań, powoli lub burzliwie powstawał szkielet scenariusza spektaklu. Co jakiś czas, wraz z nowymi pomysłami, zmianami obsady kolejnych scen, ewoluował, by w ostatecznej wersji otrzymać tytuł:

„ Na początku było słowo...

czyli, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”