Narodowe czytanie

 W bibliotece szkolnej  sięgnęliśmy po klasykę polskiej literatury, włączając się w ten sposób w akcję Narodowego Czytania „Quo vadis”.  W czytelni szkolnej podczas długich przerw uczniowie gimnazjum gromadzili się, poznając słynne dzieło polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza.

W czytelni  uczniowie gimnazjum nie tylko czytają, wspólnie spotykając się. Mamy swoje ulubione książki, które chcemy polecać innym. Mówimy i piszemy o nich, bo wiemy, że warto  wzbogacać własną wiedzę o treści niezwykle cenne w życiu każdego z nas.

W obecnym roku szkolnym również włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Tym razem w bibliotece poznawaliśmy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Owocem wspólnych refleksji są wyeksponowane w bibliotece cytaty z lektury – znamienne, często wymagające omówienia oraz interpretacji.

W bibliotece czytamy także poezję. W Nowym Roku 2018 rozpoczęliśmy wspólne czytanie utworów lirycznych. Wybraliśmy to, co lubimy najbardziej – tematykę bliską życiu każdego człowieka. Naszym ulubieńcem jest „ksiądz piszący wiersze” - jak mówił o sobie skromnie ksiądz Jan Twardowski, unikając słowa poeta. Spotkaniom towarzyszy omawianie utworów, które swą prostotą i nieoczekiwaną puentą zaskakują uczniów. W bibliotece poznajemy również poezję ks. Jana Twardowskiego w wersji śpiewanej – zdecydowanie ten sposób przekazu bardziej nam imponuje.

Na podstawie poznanych liryków wykonaliśmy obszerny zbiór aforyzmów, które zdobią stoliki, gazetkę i ściany biblioteki. Nie chcemy zapomnieć tych cennych nauk.

W bibliotece szkolnej uczniowie gimnazjum nie tylko czytają, wspólnie spotykając się. Mamy swoje ulubione książki, które chcemy polecać innym. Mówimy i piszemy o nich, bo wiemy, że warto  wzbogacać własną wiedzę o treści niezwykle cenne w życiu każdego z nas.W tym celu zorganizowaliśmy KONKURS NA NAJCIEKAWSZY PLAKAT ULUBIONEJ KSIĄŻKI.

Wśród wykonanych plakatów najwięcej punktów podczas głosowania zdobył plakat uczennicy - Julii Drzewieckiej pt.”Quo vadis”.

Wykonaliśmy również plakaty – różnej wielkości – które zachęcały innych uczniów naszej szkoły do zapoznania się z promowanymi przez nas książkami. Plakaty te zdobiły gazetki korytarza szkolnego oraz biblioteki.