Relacja

W dniach 08.-14.05.2016 ośmioosobowa grupa uczniów z klas 2A i 2B uczestniczyła w drugim międzynarodowym spotkaniu uczniów w ramach programu Erasmus+. Spotkanie odbyło się w miejscowości Navsi (Nawsie) w Beskidach czeskich. Uczniowie pracujący w ramach projektu "United through cultural and natural diversity - learning through research", reprezentujący sześć szkół europejskich z Czech, Chorwacji, Słowacji, Rumunii i Polski, uczestniczyli w różnych warsztatach plastycznych, kulinarnych i tanecznych, zwiedzili wiele ciekawych miejsc, zapoznali się z historią i tradycją morawsko-śląską.

Zapraszam do zapoznania się ze szczegółową relacją napisaną przez Magdę Polańską.

Izabela Kulpa

NIEDZIELA 8.05.2016

Nasza wyjazd rozpoczął się o godzinie 14, kiedy to wyjechaliśmy z Bolesławca do Navsi. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani wyjazdem, więc ponad pięciogodzinna podróż minęła mam niezwykle szybko. Po dojechaniu do miejsca naszego pobytu poznaliśmy się z rodzinami, u których mieliśmy mieszkać, i rozjechaliśmy się do domów.

PONIEDZIAŁEK 9.05.2016

Dzień zaczęliśmy o godzinie 8:15 od oficjalnego rozpoczęcia spotkania, oraz zapoznania się z innymi uczestnikami programu z Rumunii, Chorwacji, Czech oraz Słowacji. Tego dnia uczestniczyliśmy również w zajęciach sportowych, mieliśmy okazję narysować własne Pexeso, zrobić ptaszki z wełny owczej oraz nauczyć się jak robi się czeskie kołacze. Kolejnym punktem programu było obejrzenie kolekcji strojów ludowych oraz produktów ceramicznych i drewnianych zgromadzonych w szkole. Najwięcej śmiechu przysporzyła nam nauka tradycyjnego czeskiego tańca. Odwiedziliśmy także muzeum w Jabłonkowie, a następnie pracując w międzynarodowych grupach odpowiadaliśmy na pytania dotyczące miejscowości. O godzinie 17:30 rozeszliśmy się do domów.

WTOREK 10.05.2016

Wtorek był bardzo aktywnym dniem. Na początku udaliśmy się do Doliny Lomna, gdzie poznaliśmy historię tego miejsca, zobaczyliśmy jak wyrabia się tradycyjny ser, oraz wybraliśmy się na spacer po Beskidach. Po zakończeniu odwiedziliśmy muzeum, gdzie zjedliśmy tradycyjne placki ziemniaczane. Tego dnia pojechaliśmy również do Hrcawy, w której zobaczyliśmy najmniejszą czeską szkołę, oraz piękny kościółek. Mieliśmy również spacer na tzw. „trojstyk” (potrójną granicę Polski, Czech i Słowacji), gdzie mogliśmy upiec kiełbaski na ognisku. Do domu wróciliśmy około godziny 18:00.

ŚRODA 11.05.2016

W środę odwiedziliśmy wiele wspaniałych miejsc, takich jak: przełęcz Pustevny, pomnik Radegasta, kaplicę św. Cyryla i Metodego oraz skansen. Najbardziej zauroczyły nas widoki podczas podróży kolejką górską. Po wjechaniu na górę ujrzeliśmy piękną osadę a następnie wspięliśmy się  pod pomnik sіowiańskiego boga Radegasta, który od tej pory nie będzie nam się kojarzył wyłącznie z reklamą piwa. Na szczycie mięliśmy również okazję spróbowania tradycyjnych czeskich potraw. Po skończonym spacerze po Śląsko-Morawskim Beskidzie zjechaliśmy wyciągiem do parkingu, na którym czekał nasz bus a następnie pojechaliśmy do skansenu w Roznovie. Zobaczyliśmy tam jak mieszkali ludzie w dawnych czasach i przekonaliśmy się, że ich życie wcale nie było łatwe. Pracownicy skansenu demonstrowali nam w jaki sposób mielono mąkę, jak obsługiwano wodną piłę do drzewa, jak pracował kowal. Był to naprawdę ekscytujący dzień i na pewno będziemy go miło wspominać.

CZWARTEK 12.05.2016

Dzień zaczął się dla nas wcześnie, gdyż już o godzinie ósmej wyjechaliśmy do Ostravy. Pierwszą rzeczą, którą mieliśmy w tym dniu zobaczyć była kopalnia w Parku Landek. Mieliśmy możliwość zjechania pod ziemię, i zobaczenia, w jakich warunkach pracowali tam górnicy. Świetnie się również bawiliśmy wykonując zadania w grupach zarówno w Parku jak i w Ostrawskim ZOO. W Nawsiu byliśmy dopiero o godzinie 18:00.

PIĄTEK 13.05.2016

Był to nasz ostatni dzień pobytu w Czechach, co nie zmienia faktu, że należał on do najbardziej aktywnych. Tego dnia uczestniczyliśmy w lekcjach naszych kolegów z Nawsi, oraz wykonywaliśmy wiele ciekawych prac w grupach. Poszliśmy również na spacer po miejscowości, w której przebywaliśmy oraz mogliśmy usłyszeć przepiękną grę organów w miejscowym kościele Ewangelickim. Spotkanie zakończyło się w gminnym ośrodku kultury (centrum kulturalnym PZKO) gdzie oglądaliśmy występy między innymi uczniów szkoły, którzy tańczyli oraz śpiewali. Na zakończenie otrzymaliśmy Pexeso, które rysowaliśmy pierwszego dnia i wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że jest ono niezwykłą pamiątką. W drogę powrotną wyruszyliśmy ok. godziny 20:30. Wszyscy byli trochę smutni z powodu pożegnania z nowymi przyjaciółmi ale mamy nadzieję , że spotkamy się z nimi we wrześniu, kiedy odwiedzą Bolesławiec.

Magdalena Polańska